Stokların Türkiye muhasebe standartları ile Vergi Usul Kanunu çerçevesinde değerlendirilmesi ve farklılıkların muhasebe açısından incelenmesi
The evaluation of the stocks with regard to TMS-2/TPL and exploring the differences with respect to accounting applications
- Tez No: 296330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Küreselleşme ile birlikte gelişen ve dönüşen finansal piyasalar, ortak bir finansal raporlama dilini gerekli kılmaktadır. Farklı ülkelerde oluşturulan finansal raporların benzer şekilde yorumlanabilmesi ve uluslararası ölçekte geçerli olacak ortak muhasebe uygulamalarının geliştirilmesi adına birçok önemli çalışma yapılmıştır. Bu kapsamda yapılan çalışmaların başında Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu tarafından oluşturulan ve dünyanın birçok ülkesinde kabul görüp uygulanmaya başlayan Uluslararası Muhasebe Standartları gelmektedir. Türkiye' de de bu standartları esas alan Türkiye Muhasebe / Finansal Raporlama Standartları oluşturulmuştur. Temmuz 2012' de yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ticaret kanunuyla birlikte, şuan VUK hükümlerine göre hazırlanan Finansal Tablolar, Türkiye Muhasebe Standartlarına göre hazırlanacaktır. Türkiye Muhasebe Standartlarından ikincisi stoklara ilişkin düzenlenmiştir. İşletmelerin en önemli varlık kalemlerinden biri olan stoklar, farklı maliyet unsurları içermekte olup dönem kar veya zararını etkilemektedir. TMS ve VUK arasındaki en büyük farklılıklar değerleme konusunda ortaya çıkmaktadır.Bu çalışmada stoklar, TMS-2 ve VUK' a göre değerlendirilmiş ve muhasebe uygulamalarındaki farklılıklar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A result of the globalization, developing financial markets requires the common language of financial reporting. There are lots of significant works on common evaluating system of financial reporting which are produced in different countries and developing accounting applications which are applicable within an international systems. International Accounting Standards (IAS) which is developed by International Accounting Standards Board is the uppermost one which is accepted and applied in many of the country. Türkiye Financial / Accounting Reporting Standards (TFRS) are also generated based upon International Accounting Standards(IAS). Financial reports which are constituted according to decisions of Tax Procedure Law, will be constituted based upon Türkiye Accounting Standards (TMS) with the new Turkish Commercial Code (TTK) which will be coming into effect in 2012. The second one of Türkiye Accounting Standards are arranged according to to stocks. The stocks which are one of the most important assets of the enterprises have different cost factors and they affects the profit/loss. The important difference between TMS and TPL is related with the valuation. In the thesis, the stocks are evaluated with regard to TMS-2 and Tax Procedure Law (TPL), and the differences of accounting applications are explored comparatively.