Dijital hak yönetimi ve Türkiye'de çevirimiçi ortamlarda müzik sektörü üzerine bir araştırma
Digital rights management and a research about the online Turkish music industry
  1. Tez No: 273545
  2. Yazar: ECEVİT BORA UYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SEFA SÜTCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bilginin ve iletişimin son derece değerli olduğu çağımızda, teknoloji, enformasyon iletişimini daha süratli ve daha kesin yapabilmek için sürekli bir gelişim içerisindedir. Özellikle çağımızda yaşanan hızlı teknolojik gelişmelerin, toplum ve birey boyutunda da incelenmesi gerekmektedir. İnsanlığın çok önem verdiği içerik olan ?müziğin?, çağımızda, teknolojinin de gelişimiyle çok fazla tüketilmeye başlamasıyla ortaya çıkan Dijital Hak Yönetimi çözümleri, yaklaşımları, birey ve toplumsal etkilerinin analizlerinin yapılması üzerine çalışmalar ile iletişim enformatiği yaklaşımı ile birlikte ortaya konulan Yeni İletişim Ortamları ve etkileşim kavramı ile tüketiciden kullanıcıya dönüşüm üzerine yapılan çalışmalarda oldukça azdır. Bu doktora tezinde bu kavramlar incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this age where information and communication is of paramount importance, technology is in a state of constant development to improve the speed and effectiveness of the communication of information. The fast paced developments in technology should also be closely surveyed on a personal and society point of view. Studies are severely limited on the Digital Rights Management solutions that arose from the rapid consumptions of one of the most significant contents for mankind, music as well as in related areas such as effects on individual vs. society, new communication mediums concentrating on communicational scientific approaches and the rates of consumers vs. users. In this thesis, these concepts are investigated.