Hz. Peygamber'in Kur'an vahyi dışında bilgilendirilmesi
Allah?s revelation to Prophet Muhammad other than Quran
- Tez No: 273569
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 829
Özet
İslâm düşüncesinde vahiy, Allah Teâlâ ile peygamberleri arasındaki özel bir iletişim yolunu ve bu yolla alınan bilgileri adlandırmak için kullanılmaktadır. İslâm'da vahiy denildiğinde ilk olarak akla Kur'ân vahyi gelir. Ancak Hz. Peygamber, Kur'ân vahyi dışında da Allah Teâlâ'dan çeşitli konulara dair vahiyler almıştır ve bu vahiyler farklı sebeplerden dolayı Kur'ân'da yer almamıştır. Bu nedenle İslâm'da vahyi yalnızca Kur'ân ile sınırlandırmamak gerekmektedir. İslam âlimlerinin çoğunluğu tarafından da Hz. Peygamber'in Kur'ân vahyi dışında Allah Teâlâ tarafından bilgilendirildiği kabul edilmiş ve bu durum, sünnet-vahiy ilişkisi bağlamında ele alınmıştır.Hz. Peygamber'in Kur'ân vahyi dışında almış olduğu bilgilerin büyük kısmı ibâdetler, cihâd-megâzî ve fezâil konularına dairdir. Bu üç konu dışında diğer bazı konularda da Allah Resûlü'nün çok sık rastlanmasa da bazı vahiyler aldığı görülmektedir.Kur'ân dışı vahiyler, her ne kadar Allah Teâlâ'dan gelmekte ise de Hz. Peygamber bunları ümmetine kendi ifadeleri ile aktarmıştır ve bunlarda daha çok emir, nehiy, tavsiye gibi özellikler yer almaktadır. Ayrıca Kur'ân dışı vahyin, Kur'ân vahyi gibi formel bir yapısı yoktur ve Kur'ân vahyi, lafızlarının muciz olması, okunması ile ibadet edilmesi, mânâ ile rivâyetinin câiz olmaması gibi yönlerden Kur'ân dışı vahiyden ayrılmaktadır. Bundan dolayı Kur'ân dışı vahiy ile Kur'ân vahyi aynı kaynağa dayanmakla birlikte mahiyet olarak farklıdır.
Özet (Çeviri)
In Islamic thought, revelation is used to define a special kind of communication between Allah and his messengers and the knowledge granted via this special communication. In Islam, when one says revelation, first Quranic revelation comes to mind. However, the prophet had granted other revelations than Quran in various issues from Allah, and these revelations were not included in Quran for different reasons. In this context, one should not limit revelation to just Quran in Islam. Most of the Islamic scholars accepted that the prophet was granted knowledge by Allah also through other ways than Quranic revelation, and this fact is dealt in the context of the relationship between the Sunnah and the revelation.Most of the knowledge which the prophet granted other than Quran were about worships, jihad-megazi, and virtuous deeds. Other than these three topics, the messenger of Allah was granted some revelations on some different topics, but they are very rare.Although revelations other Quran came from Allah, the prophet had delivered those to his ummah with his own words and they were mostly commands, negations and recommendations. On the other hand, revelation other Quran does not have a formal structure like Quranic revelation, and Quranic revelation differs from revelation other than Quran by its properties such as miraculousness of its wording, being worship of its recitation and not being permissible to narrate it by meaning. Because of these reasons, even though revelation other Quran and Quranic revelation come from the same source, they are different in their essence.