Bankacılık sektöründe kredilendirmede uygulanan finansal analiz teknikleri ve Basel II kriterlerinin karşılaştırılması
Financial analysis techniques applied on crediting in banking sector and comparison of Basel II criteria
  1. Tez No: 273594
  2. Yazar: İLKAY HORASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
80'li yıllardan sonra sermayenin dolaşmaya başlaması ve özellikle 2000'li yıllardan sonra yaşanan büyük finansal krizler bankacılık sektörünün yapısının, işleyişinin ve risk algısının hızla değişmesine ve gelişmesine neden olmuştur. Bankalar, bu krizlerinden en fazla etkilenen piyasa aktörleri arasındadır. Ayrıca ülkelerin bankacılık ile ilgili düzenlemelerinin yetersiz kalması nedeniyle bankalarca kullandırılan krediler geri ödenmemeye başlamıştır. Sözü edilen bu değişmeler ve gelişmeler sonucunda bankacılık alanında uluslararası düzenlemelere duyulan ihtiyacı karşılamak ve asgari koşulları oluşturmak için 1988 yılında Basel Komitesi ?Basel I Sermaye Uzlaşısı'nı? yayımlamıştır. Dünya ekonomisi, liberal iktisat politikaları ve bilişim/iletişim teknolojisi alanında kaydedilen ilerlemelerin etkisiyle ve Basel I' in risk konusundaki eksiklikleri nedeniyle bu uzlaşıya önemli itirazlar olmuştur. Bu nedenlerden dolayı Basel Komitesi tarafından 2004 yılında ?Basel II Sermaye Uzlaşısı? yayımlanmıştır. Yayımlanan bu uzlaşı, bankacılık sektörü üzerinde önemli etkileri olan ve ülkemizde de uyum çalışmalarının yapıldığı bir asgari standart metnidir. Bu tez çalışmasında bankacılık sektöründe uygulanan finansal analiz teknikleri anlatılmış ve Basel II Sermaye Uzlaşısı'nın kredilendirmeye etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The capital's moving around the globe after 80ies, and especially the big financial crisis' after 2000s, caused a rapid change and development in the structure, model, and risk perception in the banking sector. Banks are among the most affected market actors in these crisis'. Besides, defaults in credit repayments started to be faced, due to countries' banking regulations not being sufficient. In the year 1988, the mentioned changes and developments led to the Basel Committee's declaration of“Basel I capital Accord”, in order to answer the need of the international regulations and to establish the minimum standards of measures to be taken. The developments in the world economy, liberal economic politics, the improvements in information technologies, and the deficiencies in Basel I in terms of risk, caused considerable amount of objections to this accord. Therefore, in the year 2004, The Basel Committee declared“Basel II capital accord”, that contains the minimum standard issues, which have got strong impact in banking sector, as well as being worked on by our country in terms of compliance. In this thesis study, financial analysis techniques applied in banking sector have been explained and Basel II Accord's effect in crediting process have been researched.