Ulûmu'l-Kur'ân açısından Bâkuvî Tefsirininn özellikleri
Characterstics of Bâkuvî's Tafsir in terms of Ulûm al-Qur'an
- Tez No: 273595
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez Mir Muhammed Kerim Bâkuvî'nin hayatı ve tefsirine farklı bir açıdan, Ulûmu'l-Kur'ân açısından yaklaşmayı amaçlamaktadır. Genel olarak tez Giriş, İki Bölüm ve Sonuç kısmından oluşmaktadır.Giriş kısmında konunun önemi, amacı, metodu ve kapsamı ortaya konulmaktadır. Birinci bölümde müfessirin yaşadığı dönemde Azerbaycan'daki siyasi ve kültürel durum, Bâkuvî'nin hayatı, tahsili, ilmi ve entelektüel şahsiyeti, ölümü, eserleri ve genel hatlarıyla tefsiri çalışılmıştır.İkinci Bölüm de Ulûmu'l-Kur'ân, Tefsir Usûlü, aralarındaki ilişki ve daha önceden belirlediğimiz Kur'ân ilimleri konuları Bâkuvî'nin tefsiri açısından çalışılmıştır.Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme ve ulaşılan sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Mir Muhammed Kerim Bakuvi?s life and tafsir in terms of Ulûm al-Qur?an. It consists of introduction, two main parts and conclusion.In introduction, I examined importance, aim, methodology and scope of our study. In first part, we examined political and cultural environment in Azerbaijan in the period when the interpreter lived; Bakuvi?s life, education, intellectual backround and his studies.In second part, I examined Ulûm al-Qur?an (Qur?an Sciences), Tafsir Methodology and relation between them in terms of Bakuvi?s approach in his tafsirIn conclusion, I made a general evaluation and shared our results.