XIX. yüzyılda tarihi yarımada hanlarının ekonomik yönü
Economic way of historical peninsula inns in the 19. century
  1. Tez No: 273629
  2. Yazar: BÜNYAMİN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
İstanbul hanları, iktisat tarihi araştırmaları çalışmaları arasında değerlendirildiğinde geniş ve bakir bir alan olduğu görülmektedir. 19. yy.'da İstanbul hanlarını çalışmak hedefiyle başlanmış bu çalışma, döneme ilişkin arşiv belgeleri ve diğer kaynaklarla çerçevesi çizilmiştir.Arşiv belgelerinde hanlardaki esnaf tespit edilmiştir. Çalışmamızda bu arşiv belgeleri transkript edilerek tablolar haline getirilmiş akabinde de esnaf grupları esas alınarak yeni bir tasnif elde edilmiştir. Esnaf gruplarının hangi hanlarda ve hangi sayıda bulunduğunun tespit edildiği bu tasnif, çalışmamızın en önemli kısımlarından birini oluşturmaktadır. Tespit edilen hanlara ilişkin arşiv belgeleri arasında yapılan taramalar neticesinde ilgili hanın ve esnaf hayatının özüne ilişkin olan kayıtlar özenle incelenmiştir.Esnaf grupları bağlamında kaynak eserler ve sözlükler taranarak arşiv belgelerinde karşılaşılan mesleklerin tespitine çalışılmıştır. Apayrı bir çalışma konusu olsa da değinilmesi zorunlu bir alandı, fakat gene de bu konuda boşluğu doldurulma iddiasında değildir.Sonuca varmanın mümkün olmadığı noktalarda spekülatif görüşler ileri sürmek doğru olmayacaktır. Eklektik katkılarla desteklenmesi halinde yeni çalışmalara kaynaklık edebilecek olan çalışmamızın kesin bir sonuç ile keskin iddialarda bulunması doğru olmayacaktır. Ancak ulaşılan veriler ve bunların derlenmesi ve sunulmasında izlenilen metodoloji açısından gelecekte yapılacak çalışmalar için bir temel vazifesi görmesi halinde de hedefine ulaşmış bir çalışma olacaktır.
Özet (Çeviri)
Istanbul inns when assessed in economic history inquiries it will be realized that it is a huge and an untouched field. This work started with the aim of studying the 19 century Istanbul inns and the frame of the work has been determined by the archives documents and other sources.Craftmen in the inns in archives documents has been determined. In the study, these achives documents firstly have been organized in table and then sorted according to craftmen groups. In this study, in which inns craftmen?s group were and their numbers is determined. This constitutes one of the milestones of this work. As a result of the search among the related achives documents regarding the determined inns, records corresponding to the core of the concerned inns and craftmen?s life were analyzed.The occupations were tried to be determined in the archives documents by analyzing source works and lexicons in regard to craftmen groups. Even if it is a different study field, it was compulsory to mention, but this study is not claiming to fill that space.At the points where it was impossible to reach a result, asserting speculative ideas will not be true. If this study is supported by eclectic contributions, it can be source for new studies. However, it is not true to claim definite results and exact assertions. In addition to this, from the point of view that the found data, sorting of this data and the methodology followed, if this work is taken as a basis for the future studies then this study reached its target.