Bilgisayar oyunlarında ideolojik söylem ve anlatı
Ideological discourse and narrative in computer games
  1. Tez No: 273666
  2. Yazar: EMRE KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ÖZERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bilgisayar oyunları son yıllarda önde gelen medya türlerinden biri haline gelmiştir. Giderek daha çok insanın, her gün artan sürelerle tükettiği bu medya türü, gelişen teknolojiyle birlikte daha gerçekçi etkileşimli ortamlar yaratmakta, insan algısının her yönünü kuşatan anlatılar oluşturmaktadır. Bu çalışmada, iletişim sürecinde böylesine etkin bir rol oynama potansiyeline sahip olan ana akım bilgisayar oyunlarında, egemen ideolojik söylemin izi sürülmüştür. Bu yapılırken, klasik söylem çözümlemesi yöntemlerinden yararlanılmakla birlikte, yeni gelişen oyun araştırmaları disiplinine özgü araçlar oyunun yapısal unsurlarının çözümlenmesinde kullanılmış, karma bir yöntembilim tercih edilmiştir. Sonuçta örnek olay olarak incelenen Grand Theft Auto: San Andreas özelinde ve ana akım bilgisayar oyunları genelinde bu yeni medya türünün egemen ideolojiyi yeniden ürettiği; erkek egemen, neoliberal, beyaz söyleme ait iletileri açıkça veya zımnen içerdiği gözlenmiştir. Toplumda ?oyun okuryazarlığının? teşvik edilerek kitlesel medyanın yeni bir yan etkisi olan bu sorunun aşılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Computer games have recently become one of the leading media genres. More and more people consume the products of this media for a longer and longer period of time everyday. Meanwhile, computer games keep creating even more realistic and interactive environments, while composing narratives that surround all aspects of the human perception. In this study, I followed the trail of the discourse of the dominant ideology in computer games, which start to play out such an important role in communicative processes. While doing so, a mixed methodology has been constructed from the classic methods of discourse analysis, as well as the new academic tools of computer game studies. A significant computer game, Grand Theft Auto: San Andreas, has been analyzed as a case study. I found out that this game in particular and mainstream computer games in general reproduce the dominant ideology by openly or implicity reflecting male-dominated, neo-liberal, white discourse. Finally, I suggest that ?computer game literacy? should be encouraged to overcome some of the adverse effects of the New Media.