Modernism in Ottoman & Turkish music and the years of 1930s,1940s
Osmanlı ve Türk müziğinde modernleşme ve 1930'lu, 1940'lı yıllar
- Tez No: 273700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
The main purpose of this research is to reveal, display and chart the socio-political and cultural motions, dynamisms and processes of 1930s, 1940s following the path of music revolution discourses in the early republic era. Instead of a macro level state centric history narration, this research is inclined to unfold the individual self-portraits, responses to a modernizing environment and discourses which were constructed under the umbrellas of ?Occidentalist Fantasy? and ?Modernist Anxieties.? Shortly, empowered with a sociological imagination and approach, a political and cultural history narration of the Turkish Music revolution is presented.Furthermore, this research aims to unfold the deep cores of the Kemalist modernization project and the nation building times since it appears as a paradoxical task pertained to being in an ?Oriental? domain that is codified, patched as ?inferior? by the so called modern ?Occident? world. The music, perfectly unfolding the traces of an ?alternative modernity?, is selected as the case to follow this purposely path.The minor objective of this study is to reveal the ethno-racist discourses appeared on the Turkish Music revolution agenda during 1930s, 1940s and follow those and the others occurred by the ?Modernist Anxieties? in the popular culture cases stretching through the early 1990s.
Özet (Çeviri)
Bu tezin amacı, erken cumhuriyet döneminde Türk Müzik Devriminin 1930?lu 1940?lı yıllarını takip ederek, bu dönem söylemlerini, ortaya çıkarmak, incelemek ve göz önüne sermektir. Bu çalışmada, geniş perspektifli devlet egemen bir tarih anlatımı yerine, daha çok bu dönemde ?Garbiyatçı Fantezi? ve ?Modernleşmeci Endişeler? çerçevesinde ortaya bireysel portrelerdeki söylemler ve modernleşen çevreye verilen cevaplar ortaya çıkarılmak istenmektedir. Kısaca, sosyoloji algısı ve hayal gücü ile desteklenmiş, Türk Müzik Devrimine odaklanan sosyal ve siyasal bir tarih anlatımı yapılmak amaçlanmıştır.Bu amacın yanında, bu araştırma modern olarak ön kabul edilen Batı tarafından ?geri? diye etiketlenen ?Şark? coğrafyasında ifa edilen Kemalist modernleşme projesi ve ulus inşa süreci zamanlarının derin dinamiklerini gün ışığına çıkarmayı amaçlar. Bu amaç içinde ?Alternatif bir Modernliğin? olabilirliğini en iyi biçimde sergileyen müzik çalışma konusu olarak seçilmiştir.Bu çalışmanın yan amacı Türk Müzik Devriminde 1930?lar ve 1940?larda ortaya çıkan etnik-ırkçı söylemleri ortaya çıkarmak, bunları ve bunlar dışında ?Modernleşmeci Endişeler? ile ortaya çıkanları 1990?ların başına kadar popüler kültür örneklerinde takip etmektir.