The influence of Arabic Music Conference 1932 on Arabic makams
Arap Müzik Konferansı 1932'nin Arap makamlara etkisi
  1. Tez No: 981506
  2. Yazar: MOHAMED MOSTAFA AHMED MOHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE ÇOLAKOĞLU SARI, PROF. DR. OZAN BAYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Bilim Dalı
Özet
1932 yılında Kahire'de düzenlenen uluslararası Arap müziği konferansı, Doğu ve Batı müziğinde birçok önemli ve etkili isme ev sahipliği yapmıştır. Farklı ülkelerden gelen birçok müzik insanı, Arap müziğinin gelişimindeki bu tarihi ve kültürel alışverişe katkıda bulunmuştur. Konferansın önemi etkinliğe katılan araştırmacı, akademisyen ve müzisyenlerin notları ve kayıtlarının yer aldığı konferans kitabı ve ses kayıtlarından da anlaşılabilmektedir. Bu araştırma, 1932 konferans kitabında sunulan seçilmiş makamları analiz etmekte, konferansta ele alınan temel Arap makamlarının gelişimi ve pratiği ile bunların çağdaş Arap müziğine nasıl yansıdığına odaklanmaktadır. Konferans, Arap müziğinin önemli bir yönünü, standardizasyon ve modernizasyonu vurgulamıştır. Ancak, bazı veriler halihazırda mevcut araştırmalarla elde edilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, konferans sunumunu ve raporunu analiz ederek, bu unsurların standartların birleştirilmesine ve Arap dünyasında zorunlu olarak benimsenmesine nasıl katkıda bulunduğunu vurgulamaktır. 1932 konferansının makamların teorik çerçevesini ve kavramını nasıl etkilediğini ve yıllar içinde Arap müziği tarihini nasıl şekillendirdiğini açıklamayı amaçlamaktadır. Tezimiz 1932 konferans kitabında ayrıntılı olarak açıklanan Makamlar, Ritimler ve Besteleme Komitesi'nin tutanaklarını, raporlarını ve kararlarını bu araştırmada analiz etmektedir. Konferansın önemini ve Arap müzik teorisi ile sonraki uygulamalar üzerindeki etkisini açıklamaya çalışmaktadır. 1932 konferans kitabında belgelendiği gibi, ana komitenin önemli bölümlerinin Arapça'dan İngilizce'ye yeniden yazılmasını içeren tartışmalarının bilimsel ve araştırmaya katkısını sunmaktadır. Bu inceleme, makamlara odaklanarak ve özelliklerini modern Arap ve Türk müziğiyle karşılaştırarak, konferansın Arap müziğinin gelişimine katkılarını, tarihsel önemini ve çağdaş Arap müziğiyle ilişkisini vurgulamaktadır. Giriş bölümü, 1932 konferansını özetlemekle birlikte, önemini vurgulumakta ve belgelerin nasıl geliştirildiğine dair bir anlayış sunmaktadır. Araştırmayı temel noktalara odaklayarak okuyucuyu sonraki bölümlerdeki tartışma ve analizleri incelemeye hazırlamaktadır. Bu bölüm, araştırma problemini, çalışmanın önemini, araştırma hedeflerini, araştırma sorularını, metodolojiye genel bir bakış ve bir literatür taramasını kapsamaktadır. İkinci bölüm,“Historical Framework”başlıklı, 19. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına kadar Arap müziğinin gelişimine ve konferansı takip eden Arap Müzik Konferansı'nın müzik üzerindeki etkisine genel bir bakış açısı sunmaktadır. Muhammed Ali Paşa ile başlayıp, Mısır'da eğitim, sanat ve müzikte önemli ilerlemelere yol açan Rönesans'ın bağlamını açıklayarak başlamakta, 1932 konferansını, dünyanın dört bir yanından etkili akademisyen ve müzisyeni bir araya getirerek Arap müziğinin geleceğini tartışmadaki rolünü vurgulamaktadır. Bu konferans, Arap makamlarını birleştirerek teorik bir müzik çerçevesi oluşturmaya yönelik olup, bu unsurlar arasındaki ilişkileri dikkatlice incelemiştir. Konferans sonuçlarının Arap müzik tarihinde önemli bir döneme işaret ettiğini göstererek, modern müzik tartışmalarındaki konumunu açığa çıkarmaktadır.“Arabic Music Conferece 1932 Committies”başlıklı üçüncü bölüm, bu komiteleri incelemekte ve konferans sırasında oluşturulan çeşitli komitelerin analitik bir incelemesini sunmaktadır. Bu noktada, Makam Komitesi'nin makamları sınıflandırmaya, teorik yönlerini analiz etmeye ve her makamdaki müzik kompozisyonunu değerlendirmeye odaklandığını belirtmek gerekir. Diziler Komitesi ayrıca Arap müziğindeki dizilerin farklı özelliklerini ve kullanımlarını da incelemiştir. Bu komiteler, Arap müziğini daha iyi anlamak için tartışmalara katılan uzmanlar, akademisyenler, araştırmacılar, öğretmenler ve müzisyenlerden oluşmaktadır. Bu dorultuda, fikir alışverişini teşvik etmiş ve hem teorik kavramları hem de pratik uygulamaları vurgulamıştır. Bölümde her komitenin rolleri ve katkıları vurgulanmakta, sunulan bilimsel içeriğin önemi ve komiteler aracılığıyla elde edilen faydaları ortaya koyulmaktadır.“Makam Analysis”başlıklı dördüncü bölüm, 1932 konferans kitabında listelenen dokuz temel makamı analiz etmekte ve bunları Arap müziğindeki şimdiki makamlarla karşılaştırmaktadır. Her makam, nota yazımına ve tarihsel önemine göre incelenmektedir. Bu makamların modern müzik tarzlarına ve etkilerine uyum sağlarken, temel unsurlarını nasıl koruduğu gösterilmektedir. Bu bölümde, makamların zaman içindeki gelişimi ele alınarak, yorumlarının Arap müzik pratiği ve ifadesindeki daha geniş çaplı değişimleri nasıl yansıttığı vurgulanmaktadır. Bu makamları analiz ederek, çalışmanın günümüz müzik sahnesindeki önemli açığa çıkarılmaktadır.“Further Disccusion”başlıklı beşinci bölüm, Baron'un konferans tutanaklarında ve Oryantal Enstitüsü'nde sunulan makamları analiz etmeyi amaçlamaktadır. Konferansta sunulan makamlardan bazılarının belirli notalarda diğerlerinden daha fazla ve bazılarının da belirli makamlarda daha fazla yer aldığını gördük. Bu nedenle yapılan analiz, aynı zamanda konferans kitabında sunulan makamların ilk kez ele alınması nedeniyle bilimsel araştırmanın önemini vurgulamakta, günümüz Arap ve Türk müziğiyle karşılaştırmalı bir çalışmanın, müzikal, bilimsel ve tarihsel bir incelemesini de içermektedir. Sonuç bölümünde, Arap müziği ve tarihsel gelişimi göz önünde bulundurularak, araştırmamızdaki bulguların müzikoloji alanına nasıl katkı sağlayabileceği değerlendirilirken, Arap müziğinin kültürel önemi üzerine daha fazla araştırma yapılması, Arap müzik formlarının evrimi ve değişimi de dahil olmak üzere gelecekteki çalışmalar için olası araştırmalar önerilmiştir. Mısır'da entelektüel, kültürel ve sanatsal bir konferansın düzenlenmesi, bu tür girişimlerin tarihsel olarak Avrupa ile sınırlı olması nedeniyle bir dönüm noktası teşkil ediyor. Bu, Mısır için bir asırdan fazla süren bilimsel destek ve Batı'ya yapılan çalışma misyonları üzerine inşa edilmiş kültürel bir emsal teşkil ediyor. Konferans, Mısır'ın bir asırdan fazla süren ilerlemesini ve Alevi ailesinin özlemlerini kutluyor. Siyasi açıdan ise, Mısır'ın artan bilimsel itibarını simgeliyor ve sanatsal manzarasını önemli ölçüde yeniden şekillendiriyor. Müzisyenler ve sanatçılar, 20. yüzyılın başlarında başlayan Arap müziğinin geleceğini şekillendiriyor. Mahmud Hefny, 1932'de başkalarının da yardımıyla, dünyanın dört bir yanından akademisyenleri, müzisyenleri ve tarihçileri bir araya getiren ilk Arap Müzik Konferansı'nı düzenledi. 1932 konferansı, Arap müziğinin gelişiminde bir dönüm noktası olmuş, yeni müzik nota sistemini etkilemiş ve Rast notasını Sol'dan Do'ya yeniden tanımlamıştır. Bu, Arap müziğini daha erişilebilir ve armoni ve kontrpuan açısından Batı gelenekleriyle daha kolay harmanlanabilir hale getirmiştir. IAM'de eğitim aldıktan sonra ün kazanan birçok kişi, temellerini öğrenmiştir. Günümüzde, bilimsel gelişmelere rağmen, Arap müziği hâlâ atalarının deneyimlerine dayanmakta ve besteleri ve şarkıları için benzersiz formlar yaratmaktadır. Arap müzik konferansı, Arap müziğini birleştirmeyi ve özellikle Arap makamları için bir temel oluşturarak ilerleme kaydetmeyi amaçlıyordu. Mısır'daki IOM, katılımcı Arap ülkelerindeki tüm makamları kapsayan 1932 tarihli bildirilerde belgelenen Doğu isimleri ve ana makam derecelerinin temelini oluşturdu. Konferans, Arap makamlarını büyük ölçüde etkileyerek Arap ülkelerinde derlenip standartlaştırılmalarına yardımcı oldu. Mısır makamlarıyla karşılaştırmalı bir analiz yaparak, aynı isimler altında tekrar edilen farklı makamları ortaya koydu. 1932'de düzenlenen konferansta, akademisyenlerin makamların tonlar ve frekanslar üzerindeki araştırmalarını temel alarak her makam için tek bir isim kullanılması hedeflendi. Bu girişim, Mısırlı akademisyenlerin detaylı çalışmalar yapmasına ve hem teori hem de uygulamada etkili olmalarına zemin hazırladı. 1932 konferansının önemli bir yönü, kültürel mirasın korunmasına katkıda bulunan asetat disklerin kaydını içermesiydi. 1990'lardan itibaren, festival ve konferans konserlerinin video kayıtları ortaya çıktı ve yaklaşık yüzyıl sonra, müzik tarihinin belgelenmesi mirası sürdürülüyor. Benzer bir değişim, sözlü notadan yazılı nota geçişin, moderniteye doğru daha geniş bir kültürel dönüşümün parçası olarak Türk makam müziğinde de gözlemlenebilir. 19. yüzyılda, tıpkı Osmanlı İmparatorluğu'nda Hamparsum ve notalarının benimsenmesi gibi, 1932 Konferansı da müzik bilgisini standart hale getirip resmileştirmeyi amaçlamış ve müziğin yazılı biçimlerde düzenlenmesini, korunmasını ve öğretilmesini gerekli bir disiplin olarak görmüştür. Her iki örnek de gelenek ve modernite, hafıza ve ölçüm arasındaki gerilimi ortaya koymaktadır. 1932 Konferansı, Türkiye örneğinde, müzik formunun kültürel otorite üzerindeki etkisini ortaya koymaktadır. Her ikisi de sözlü gelenekten reformist fikirlerle yönlendirilen yazılı sistemlere geçişi vurgulamaktadır. Bu benzerlikler, 1932 Konferansı'nın bölgesel modernleşme çabalarının bir parçası olduğunu göstermektedir. Genel olarak, 1932 konferansı Arap müziğinin gelişiminde bir dönüm noktası ve makamların standartlaştırılması ile modernizasyonu yolunda önemli bir adım teşkil etmiştir. Bu çalışma, konferansın müzik teorisi ve pratiği üzerindeki önemli etkisini vurgulamakta ve kararlarının modern Arap müziğini nasıl şekillendirmeye devam ettiğini göstermektedir. Makamlar, Ritim ve Bestecilik Komitesi'nin çalışmalarını ve tartışmalarını derinlemesine inceleyen bu tez, farklı müzik türlerinin bir araya gelmesinden doğan önemli katkıları vurgulamaktadır. Konferansın sonuçları, tarihi ve çağdaş Arap müziği mirasının daha detaylı bir şekilde araştırılması ihtiyacını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The International Arabic Music Conference held in Cairo in 1932 was a historical event, featuring many important and influential figures in Eastern and Western music. Musical groups from various countries contributed to cultural exchange among musicians during a significant period in the development of Arabic music. The importance of this conference can be witnessed in the conference book and recordings of the musicians and the participating musical groups. This research analyzes some of the makams presented in the 1932 conference book. It focuses on the development and practice of the basic Arabic makams discussed during the conference, as well as their reflection in contemporary Arabic music. The conference highlighted an essential aspect of standardizing and modernizing Arabic music. However, some of its findings are already known in current research. The primary objective of this study is to analyze the conference lecture and report, with a focus on how these elements contribute to the unification of standards and their mandatory adoption throughout the Arab world. This research aims to explain how the 1932 conference influenced the theoretical framework and concept of makams, shaping the history of Arabic music over the years. Our focus will be on the minutes, reports, and decisions of the Committee on Makams, Rhythms, and Composition, as detailed in the 1932 conference book. It seeks to clarify the significance of the conference and its influence on Arabic music theory and its subsequent application. The thesis presents a scientific, research-based study of the central committee's discussions, which involved rewriting key sections from Arabic into English, as documented in the 1932 conference book. By focusing on these makams and comparing their features with modern Arabic and Turkish music, this analysis aims to highlight the conference's contributions to the development of Arabic music, emphasizing its historical importance and relevance to contemporary Arabic music. The introduction summarizes the 1932 conference, emphasizes its importance, and provides a clearer understanding of how the documents developed. It focuses the research on key points, preparing the reader to examine the discussions and analysis in the following chapters. This chapter covers the research problem, the significance of the study, the research objectives, the research questions, an overview of the methodology, and a literature review. The second chapter, titled“Historical Framework,”offers an overview of the development of Arabic music from the nineteenth to the early twentieth centuries, as well as the impact of the Arabic Music Conference on music following the congress. The chapter begins by explaining the context of the renaissance that started with Muhammad Ali Pasha, which led to major advancements in education, the arts, and music in Egypt. It also discusses the 1932 conference, highlighting its role in bringing together influential scholars and musicians from around the world to discuss the future of Arabic music. This conference aimed to create a theoretical musical framework by unifying Arabic makams. The chapter carefully examines the relationships between these elements. It demonstrates how the conference's outcomes indicated a revolutionary era in the history of Arabic music, emphasizing its significance in modern musical discussions. The third chapter, titled“ Arabic Music Conference 1932 Committees,”examines these committees and provides an analytical study of the various committees formed during the conference. It is worth noting that the Makams Committee focused on classifying musical makams, analyzing their theoretical aspects, and evaluating musical compositions within each makam. The Scale Committee also examined the different characteristics and uses of scales in Arabic music. These committees consisted of experts, scholars, researchers, teachers, and musicians who participated in discussions to understand Arabic music better. This effort promoted the exchange of ideas, emphasizing both theoretical concepts and practical applications. By highlighting the roles and contributions of each committee, this chapter highlights the significance of the scientific content presented and the benefits gained through the committees. The fourth chapter, titled“ Makam Analysis,”analyzes the nine basic makams listed in the 1932 conference book and compares them to current makams in Arabic music. Each makam is analyzed in terms of its musical notation and historical significance. The study demonstrates how these makams have kept their basic elements while adapting to modern musical styles and influences. This chapter highlights the development of makams over time, showing how their interpretations reflect wider changes in Arabic musical practice and expression. By analyzing these makams, the study aims to clarify their importance in today's musical scene. The fifth chapter,“Further Discussion,”aims to analyze the makams presented in the conference minutes by the Baron, as well as those by the Oriental Institute. We found that some of the makams presented were more on certain notes than others, and vice versa. Therefore, we had to examine these different makams and their influence on modern Arabic music. Analyzing and discussing these makams emphasizes the importance of scientific research, as it is the first time the makams presented in the conference book are discussed. This analysis also includes a comparative study with current Arabic and Turkish music, as well as a musical, scientific, and historical examination. We will review the most significant findings of this thesis in the conclusion. Taking into account Arabic music's historical development, we will discuss how these findings impact the field of musicology and promote further research into the cultural importance of Arabic music, including the evolution and transformation of musical forms in modern times. Establishing an intellectual, cultural, and artistic conference in Egypt constitutes a milestone, as such initiatives were historically limited to Europe. It's a cultural precedent for Egypt, built on over a century of scientific support and study missions to the West. The conference celebrates over a century of Egypt's progress and Alawi family aspirations. Politically, it marks Egypt's improved scientific reputation and has significantly reshaped its artistic landscape. Musicians and artists shape the future of Arabic music, a development that began in the early 20th century. In 1932, Mahmoud Hefny, with the help of others, organized the first Arabic Music Conference, bringing together scholars, musicians, and historians from around the world. The 1932 conference was a turning point in Arabic music's development, influencing the new music notation system and redefining the Rast note from G to C. This made Arabic music more accessible and easier to blend with Western traditions in harmony and counterpoint. Many who gained fame after studying at the IAM learning its foundations. Today, despite scientific advances, Arabic music still relies on ancestral experiences, creating unique forms for its compositions and songs. The Arabic music conference aimed to unify Arabic music and make progress, especially by establishing a foundation for Arabic makams. The IOM in Egypt set the basis for Eastern names and main makam degrees, documented in 1932 proceedings covering all makams from participating Arab nations. The conference greatly influenced Arabic makams, helping compile and standardize them across Arab nations. It led to a comparative analysis with Egyptian makams and highlighted recurring ones under different names. In 1932, the conference aimed to assign a single name for each makam, with scholars studying their degrees and frequencies. This initiative sparked detailed research by Egyptian scholars into tones and frequencies, impacting both theory and practice. An important aspect of the 1932 conference was the recording of acetate discs, which helped preserve cultural heritage. Since the 1990s, video recordings of the festival and conference concerts have emerged, continuing the legacy of documenting musical history nearly a century later. A similar shift is seen in Turkish makam music, where moving from oral to written notation marked a broader cultural shift towards modernity. Just as Hamparsum and notation were adopted in the 19th-century Ottoman Empire, the 1932 Conference aimed to formalize musical knowledge through standardized committees, viewing music as a discipline that should be regulated, preserved, and taught through written means. Both instances show a tension between tradition and modernity, memory and measurement. The 1932 Conference, like the Turkish case, shows how musical form influences cultural authority. Both demonstrate the shift from oral tradition to written systems driven by reformist ideas. These parallels indicate the 1932 Conference was part of regional modernization efforts in neighboring traditions. Overall, the 1932 conference represented a turning point in the development of Arabic music and an important step toward the standardization and modernization of makams. This study emphasizes the conference's significant influence on musical theory and practice, illustrating how its decisions continue to shape modern Arabic music. By thoroughly examining the works and discussions of the Committee on Makams, Rhythm, and Composition, this thesis highlights the major contributions that resulted from this gathering of diverse musical minds. The importance of the conference'