Merkez Bankasının bağımsızlığı
Central Bank in dependence
- Tez No: 273757
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ticari Bankaların kuruluşundan sonra, sosyo-ekonomik olayların gelişmesi, para fonksiyonlarının artması ile Merkez Bankacılığı fikri ortaya çıkmaya başlamıştır. Banknot çıkarılması hakkının, devletin bankasına verilmesiyle para hacmine ilişkin kararların daha hızlı biçimde uygulamaya konulması olanağı, Merkez Bankacılığının doğuşunda ve gelişmesinde etkili olmuştur. Günümüzdeki Merkez bankalarının işlevine bir ölçüde sahip olan ve para çıkaran ilk bankalara 17. yüzyılın sonlarında rastlanmaktadır. İngiltere Bankası Merkez Bankacılığının gelişmesine öncü ve örnek olmuştur. İngiltere Bankası, 9 Temmuz 1844 bankanın banknot çıkarma yetkisi yeni düzene bağlanmıştır. Osmanlı Bankası Cumhuriyetten sonra uzun süre Merkez Bankası'nın bazı görevlerini yürütmüş. Fakat yeni kurulan devletin yapısı içerisinde yabancı bir bankanın Merkez bankası olarak görevi yapması kabul edilemediğinden. Milli bir banka kurulma fikri ortaya atılmıştır, Merkez Bankası işlevlerini görecek ulusal bir devlet bankası kurulması ancak 1930 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu gelişmeler ışığında ülkedeki para miktarını belirlemek önemli hale gelmiştir, merkez bankasının bağımsızlığı fikri Merkez Bankasının dış faktörlerden etkilenmeden amaçlarını belirlemesi ve bu amaçlara ulaşmak için kendi belirlediği para politikası araçlarını kullanmasıdır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 5 Mayıs 2001 tarihinde yürürlüğe giren 4651 sayılı kanun ile bağımsızlığına kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the establishment of commercial banks, development of socio-economic events, currency and central banking functions to increase the emergence of the idea started. Issuing bills of rights, granting of government funds to banks to decide on the volume of the possibility to put into practice more quickly, in the emergence of Central Banking, and has been involved in the development. Central banks today have a degree of functionality and money to banks, the first 17 are found at the end of the century. Leading to the development of the Central Banking and the Bank of England has been an example. Bank of England, July 9, 1844 the bank's authority to issue banknotes is connected to the new layout. After a long period of Ottoman Bank, Central Bank of the Republic has carried out some tasks. However, the newly established government structures in a foreign bank's central bank, as a duty to accept the edilemediğinden.Milli a bank of establishing the idea have been proposed, the Central Bank function to see a national state banks to establish, but in 1930 was conducted. Light of these developments in the country in the amount of money to determine it is also essential, central bank independence, the idea of the Central Bank of the external factors affecting the objectives set, and the aim to reach the chosen monetary policy tools is the use. Central Bank of the Republic of Turkey came into force on May 5, 2001 with Law No. 4651 was independence.