Merkez bankasının bağımsızlığı
Central bank independence
- Tez No: 162316
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İLKİN BARAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Merkez bankasının bağımsızlığı, fiyat istikrarını hedefleyen bir para politikasının başarısı için çok önemli bir kurumsal düzenlemedir. Bu tür bir kurumsal düzenleme para otoritesinin enflasyonist eğilimlerin ortaya çıkmasına yol açan politik baskılardan kaçınmasına yardımcı olur. Bu çalışmanın ilk bölümünde merkez bankasının bağımsızlığı kavramı, Avrupa ve Türkiye'deki önemi, bu konuda yapılan ampirik çalışmalarla birlikte incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca sosyo-ekonomik ve politik güçlerin merkez bankası bağımsızlığı yaklaşımlarına da yer verilmiştir. İkinci bölümde teorik literatür ele alınmıştır. Önce para ve maliye otoritesi arasında işbirliğine destek veren çalışmalar incelenmiştir. Bundan sonra“kurala veya duruma bağlı para politikası”tartışmasının ilk aşamalarından başlanarak bağımsız merkez bankasının teorik çerçevesinin gelişimi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, sosyo-ekonomik güçlerin merkez bankasının bağımsızlığına, işsizlik ve enflasyona yaklaşımlarını analiz etmek amacıyla anket yöntemi kullanılmış ve sonuçlarına yer verilmiştir. Ayrıca elde edilen bulgular merkez bankası bağımsızlığının teorik çerçevesi kapsamında değerlendirilmiştir. Tezin dördüncü ve son bölümünde CWN'in çalışmasından yola çıkılarak TCMB için yıllar itibariyle yasal endeks değerleri belirlenmiş, daha sonra enflasyon ile başkan değişim sıklığı, yasal endeks ve kur rejimi arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Central Bank independence is a very important institutional design for achievement of monetary policy to reach the goal of price stability. Such an institutional design helps monetary authority to avoid political pressures that cause inflationary bias. First part of this study investigates the concept of central bank independence, and its importance in Europe and Turkey with emprical studies about this subject. In this part, the approach of socio-economic and political forces to central bank independence is also examined. In the second part, theoretical literature is examined. First, theoretical models which support to the cooperation between monetary and fiscal authorities are evaluated. After this, starting from the early phases of controversial issue,“rules versus discretion”, development of theoretical framework of central bank independence is examined. In the third part, a survey conducted to find out the approaches of socio economic forces of Turkey towards central bank independence, inflation and unemployment. Results and findings are examined under the theoretical framework. In the last part, legal index for the Central Bank of Turkey is formulated on a yearly basis by following CWN. Relation between inflation and legal independence, turnover ratio of governor and foreign exchange regime are also examined.