Türkiye'de belgesel sinemada kadın yönetmenler
Women documentary directors in Turkey
  1. Tez No: 273761
  2. Yazar: HÜMEYRA ERDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL KIREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Günümüzde, anlatacak hikayesi olan pek çok kişi için en etkili iletişim aracı belgesel sinemadır. Gün geçtikçe daha fazla kadın kendi hikayesini anlatmak istemektedir. Sinema alanında cinsiyet ayrımı gözetmeyen tek bölüm belgesel sinema sektörüdür. Kadın ve erkek yönetmenlere mümkün olduğunca eşit koşullar sunar bu alan. Ülkede sayısız belgesel filme imza atan, ulusal ve uluslararası pek çok ödül kazanan kadın belgesel yönetmenleri vardır. Belgesel alanındaki yetersiz Türkçe kaynaklarda bu kadın yönetmenlerin isimlerine rastlamak oldukça güçtür.Bu çalışmada Türkiye'de belgesel sinema sektöründeki kadın yönetmenlerin daha iyi anlaşılması için belgesel sinemanın tanımına, doğuşuna, gelişimine, amacına, türlerine, sinematografik diline, teknik verilerine, Türkiye'deki durumuna, kadınların sinema ve belgesel sinema alanındaki yerine çeşitli örnekler ve tarihsel tanıklıklar eşliğinde derinlemesine yer verilmiştir. Daha sonra Türkiye'deki kadın belgeselcilerin izi sürülmüş ve ulaşılan kadın belgeselcilerin kendi kendilerini anlatmaları sağlanmıştır. Birincil ağızlardan aktarılan bilgiler sonucunda Türkiye'deki kadın belgeselciler hakkında çeşitli analizler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, documentary filmmaking is the most effective communication tool for people that have stories to tell. Day by day more women wants to tell their strory. Documentary filmmaking is the only gender neutral area in the cinema sector. This sector offers to men and women directors the notably equal circumstances. In our country there are many women documentary film directors that made countless films and won many national and international awards. It can be really hard to discover these women directors names in poor documentary resources in Turkey.In this thesis, for better understandig of documentary women directors in Turkey I deeply mention about the definiton, rise, progress, purpose, genres, cinematographic language, technical datum, of the documentary film, position of documentary filmmaking in Turkey, women at cinema and documentary filmmaking area in Turkey with historical witnesses and many examples. Than , I search the women documentary directors in Turkey and let them tell themselves by their own words. By these datum that women tell, I exposed series of analysis about them.