Corporate social resposibility als ein Marketinginstrument- eine vergleichende Bestandsaufnahme in Türkischen und auslaendischen Unternehmen in der Türkei
Bir pazarlama aracı olarak Kurumsal Sosyal Sorumluluk - Türk ve yabancı firmalar arasında karşılaştırmalı bir inceleme-
- Tez No: 273786
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BAHAR CERİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Almanca
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (Almanca) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Son yıllarda ?sosyal sorumluluk kavramı? neredeyse her yerde karşımıza çıkmakta ve gerek Türk gerekse yabancı işletmeler bu alana daha fazla kaynak ayırmaktadır. Bu kavramın yeri ve önemi tartışılırken, bu kavramdan doğan karmaşa da araştırmacılara ilham vermektedir.Artık günümüzde şirketlerin satışlarına doğrudan etki edecek çalışmaların ?sosyal sorumluluk? çalışmalrı içinde değerlendirilmemesi gerektiği yönündeki anlayış her geçen gün biraz daha kuvvetlenmektedir. Dolayısıyla artık şirketlerin doğdukları veya bir şekilde içinde yer aldıkları toplumlar, sosyal paydaşlar ve çalışanları için değer üretmeleri, üretip kazanırken varlıklarını,değerlerini ve haklarını korumaları irtibalarının temel unsurlarını oluşturuyor.Bu çalışma ile kurumsal sosyal sorumluluk kavramının ülkemizde algılanış biçimi, ülkemizde faaliyet gösteren yerli ve yabancı firmalar örneklerinden yola çıkılarak karşılaştırmalı olarak anlatılmaya çalışılmıştır. Kurumsal sosyal sorumluluk kavramının pazarlama aracı olmaktan çok bir iletişim aracı olması bu kavramı, stratejik işletme yönetiminin vazgeçilmez unsurlarından biri haline getirmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of corporate social responsibilty is conceptually quite unbound at the present time. The debate between the private sector, civil society and governments focuses on a few key issues. As there is no single, commonly accepted definition of CSR, there is also no commonly accepted classification of the main components of CSR. Often, CSR is related to: enviromental protection, human rights, community involvement, labour security, business standards and economic development.As companies have a great impact on today?s global governance structures and economic system, they also have reflections on both environment and society.In this research Turkish and multinational companies operating in three different business lines have been analyzed according to main components of CSR and discrepancies in strategic approaches have been evaluated on a certain theoric model.