Buhari şerhlerinde Deccal yorumları
Commentary vapor in the antichrist reviews
- Tez No: 273788
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Buhârî Şerhlerinde Deccâl Yorumları adlı bu çalışma Deccâl konusuna şârihlerin nasıl bir yorum getirdiklerini tespit etmeyi hedeflemektedir. Eser giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü araştırmanın önemi gayesi ve konu ile ilgili kaynakların tespitinden oluşmaktadır. Birinci bölüm ise, Deccâl ve onunla ilgili diğer kavramların tahlili ve ilâhî dinlerdeki Deccâl anlayışı konularını içermektedir. Ayrıca bu bölümde ?İslâm Dininde Deccâl? başlığı altında Kur'ân-ı Kerim'de Deccâl'le ilgili olduğu düşünülen âyetler tespit edilerek, bu konuda yorum yapan müfessirlerin görüşlerine yer verilmiştir. İkinci bölüm de Buhârî'nin Sahîh'inde geçen Deccâl hadîslerinin arapça metinleri ve tercümeleri zikredilmiştir. Tezin ana bölümü olan üçüncü bölüm de ise üç ana başlık altında Bûhâri şârihlerinin Deccâl'le ilgili rivâyetlere dâir yorumlarına temas edilmiştir. İşlenen konu, Buhârî şerhleri özelinde ele alındığı için muasır tartışmalara verilmemiştir. Hadîslerin bilgi değeri ve kelami açıdan ne ifâde ettiği gibi hususlar da yine çalışmanın kapsamına dâhil değildir. Eser çok fazla bilinmeyen Buhârî şerhlerinden bilgi naklinde bulunarak onların tanıtımına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work, titled ?Dajjal (Anti-Christ) in the Commentaries of Sahih al-Bukhari,? aims to examine how various commentators interpreted the subject of Dajjal (Anti-Christ) in the hadiths provided in Sahih al-Bukhari. This master?s thesis consists of an introduction and three chapters. The introduction presents the literature as well as the significance of this research. The first chapter analyzes all the concepts related to Dajjal in Islam as well as the understanding of Dajjal, or Anti-Christ, in other heavenly religions. This chapter also gives extensive expositions of the exegetes of the Qur?an under the title, ?Dajjal according to Islam.? The original Arabic texts of the hadiths on Dajjal in Sahih al-Bukhari are given along with their translation in the second chapter. In the third chapter, various interpretations of the Sahih al-Bukhari commentators are presented. Present-day discussions are not touched upon as this work is solely based upon the commentaries of hadiths in Sahih al-Bukhari. This work aims to contribute to the introduction of the works that are not widely known by citing and quoting extensively their comments on the Sahih al-Bukhari hadiths on Dajjal.