Deccal rivayetleri bağlamında fiten hadislerinde teşbih ve temsil -Sahîh-i Buhârî örneği-
Tasbih and representation in fitan hadith in the contex of Dajjal narrations -Special to Sahih Bukhari-
- Tez No: 752005
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İslam'ın ana kaynakları sırasıyla Kur'an ve sünnettir. Hadisler sünnetin yazılı ve sözlü taşıyıcısı niteliğindeki haber ve rivayetlerdir. Hadislerin geleceğe dair haberler ihtiva etme ihtimali Müslümanlar arasında hep tartışma konusu olmuştur. Bu türden hadislerin tartışılmalarında etken unsurlardan biri de farklı anlaşılmalarına sebep olan teşbih ve temsiller içermeleridir. Bundan hareketle Hadis külliyatı içinde meşhur olan Kütüb-i Sitte çerçevesinde fiten hadislerini anlamak noktasında teşbih ve temsil önem arz eder. Çünkü var olan teşbih ve temsiller hadisin îrad olunduğu ilk devir muhataplarına, onların akıl ve idraklerine göre yapılmıştır. Dolaylı anlatım çeşitlerinden olan teşbih ve temsillere zaman içerisinde farklı anlamlar yüklenmiş, başkaca manalara kapı açılmıştır. Bu farklı anlaşılmalarda ana etken sebep ise; değişen zaman, gelişen bilim-teknoloji, kelime ve kavramın kullanımında oluşan dönüşüm olarak önümüze çıkar. Tezimizin temasını oluşturan Fiten hadisleri bağlamında incelenecek olan teşbih ve temsilin hadislerdeki yer alış durumunu ve sayısal durumları incelenecektir. Sonra konuyla ilgili farklı anlayışlar ve örnekler barındıran hadislerin ilk dönemde, şerhlerde ve günümüz insanlarınca nasıl anlaşıldığı ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The main sources vort his vare the Qur'an and the Sunnah, respectively. Hadiths are the news and narrations that are the written and oral forms of the Sunnah. The possibility of hadiths containing news about the future has always been a matter of debate among Muslims. One of the reasons causing the debate of such hadiths is that they contain similes and representations that cause them to be understood differently. Therefore, simile and representation are playing an important role in understanding Al-Fitan Hadiths within the framework of Kutub-i Sitte, which is famous in the hadith corpus. Because the similes and representations used were aimed toward the contemporary addressees of the hadith when they were first said. The main reas vort hishis difference in understandings is caused by changing time, developing science-technology, which in turn transforms the use of words and meanings. After examining the situation of simile and representation in the hadiths, which will be examined in the context of Al-Fitan Hadiths, which forms the theme of our thesis, it will be tried to reveal how the hadiths, which contain different understandings and examples on the subject, were understood in the commentaries and by today's people.