Fatih Devri Ayasofya Vakfiyesine göre Ayasofya Vakfı'nın İstanbul'un yeniden inşa edilmesindeki önemi
In Fatih's period, importance of Hagia Sophia waqf for according to Hagia Saphia's act of foundation, on reconstructing of istanbul
- Tez No: 273837
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TABAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, 15. y.y. İstanbul'unun, Ayasofya Vakfiyesindeki bilgiler ışığında, yeniden inşa ediliş sürecini anlayabilmek amacıyla kaleme alınmıştır.Ayasofya vakfiyesinde yer alan faaliyetleri kavrayabilmek için, döneme ait çeşitli inceleme eserlerinden yararlanılarak, Fatih'in İstanbulu'nun, iskan ve imar süreçlerinde yaşadığı güçlükler ve bu süreçte nelerin etkili olduğu anlaşılmaya çalışılmıştır.İstanbul'un fethi ve inşa süreçlerinin ne denli meşakkatli bir süreç olduğu, fakat bu sürecin Osmanlı Vakıf sistemi sayesinde, nasıl bir yetenek ve disiplinle kotarılabildiği, bu çalışmada ortaya koyduğumuz en önemli neticedir.Çalışma ile beraber; Fatih'in İstanbul'a bakışı, onu nasıl bir kozmopolit dünya şehri haline getirdiği ve bunda Ayasofya Vakfı'nın hangi paya sahip olduğu net bir şekilde anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, İstanbul of 15th century, in order to understand the process of rebuilding was written.Sophia Vaqf activities in order to understand, period by using a variety of Works, citiy of Fatih, the difficulties in housing and zoning process and what is effective in this process has been analyzed.Conquest of istanbul and the construction process, how the process is arduous, but the foundation of the Ottoman system through this process, how it can be scrubbed with the skills and discipline, the most important results of this study is revealed.Work with; overview of Fatih in Istanbul, it is how to make a cosmopolitan world city, and that the Sophia Vaqf, which shares have been clearly understood.