Gösterilen tarih 'dönem dizileri': Senaryoya aktarılan tarih anlatımı, tarihin hikayeleştirme içerisindeki yorumu ve inandırıcılığı 'Bu Kalp Seni Uunutur mu?' örneği
'history as presented' historical television series: History adapted to scenario, interpretation and reliability of historical narration the case of 'Bu Kalp Seni Unutur mu?'
  1. Tez No: 273836
  2. Yazar: FİLİZ GAZİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSEL AYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Tarih, Radio and Television, Performing and Visual Arts, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tarihe ait olan hikâyelerin, olayların, olguların gün içerisinde nasıl yorumlandıkları, hangi başlıklarla ele alındıkları ve nasıl anlatıldıklarının anlaşılması, o zamana ilişkin sürdürülen tarih politikası üzerine bir takım ipucular verir. Tarihin nasıl oluşturulduğu ya da ?gerçeğe? nasıl yaklaştırıldığı, yöntemi gibi konular her ayrı coğrafyada değişen siyasal sistemlere, kültürlere göre farklılaşır. Bugün çok konuşulan, tartışılmaya çalışılan ?hatırlama?, ?bastırma?, ?yüzleşme?, ?hesaplaşma?, ?kolektif kimlik?, ?toplumsal hafıza?, ?unutma? gibi kavramların karşılığı toplumların tarih politikalarının nasıl olduğuyla ilişkilidir. İşte bu tarih politikalarının, toplumsal belleğin işleyişinde belirleyici olmasının sonucu tektip bir tarih anlatısıdır, anlayışıdır. Günümüzde hem güncel basında hem yazılı kaynaklarda ve hem de görsel iletişim araçlarında bu tektip tarih anlayışına ya da resmi tarih anlatımına alternatif olabilecek çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle televizyon bu konuda oldukça etkilidir. Son yıllarda yapılan tarihi dizilerin ya da bir diğer adıyla belgesel dizilerin geçmişten beslenen hikâyeleri ilgi çekmekle kalmamış, geçmiş üzerine daha korkusuz konuşulmasının yolunu açmıştır. Olumlu sonuçlarının fazlasıyla olmasıyla birlikte bu dizilerin geçmişi nasıl anlattıkları, neleri ön planda tuttukları, televizyon imkânları ölçüsünde tarihi ne kadar anlatabildikleri, farklı anlatım yöntemleri ile nasıl farklı algılamalara sebep oldukları gibi soru, sorun ve çıkarsamalar çalışmamızın bazı başlıklarıdır. Örneğimiz ise 13 Ekim 2009 ile 9 Şubat 2010 tarihleri arasında toplam on altı bölüm yayınlanan ?Bu Kalp Seni Unutur Mu?? dizisidir. Çalışmamızda kullanılan kaynakça Tarih ve İletişim Bilimleri alanlarının ilgili çalışmalarından seçilmiştir. Bunun yanında dizi ile ilgili birçok köşe yazısından, dergi makalesinden ve izleyici yorumlarından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The commentary, headings and analysing of understanding of historical stories, events and facts give some clues about the history policy which lasting till that time. The subjects like how the history created or how made history closer to the real and methodology changes in each geographical part in accordance with changing political systems and cultures. The definining of today mostly being argued and analyzed notions like ?remembering?, ?depressing?, ?confrontation?, ?revenge?, ?common identity?, ?social memory?, and ?forgeting? are related to characteristic of history policies of the society. The result of that history policies are decisive on processing of social memory is monotype history concept and narration. At the present time, works that are alternative to that monotype history concept or official history narration are made both on contemporary press and written sources besides on visual communication medium. Especially television is notably effective on this issue. Historical TV series or in other words documentary series which were made of late years did not only draw attention, they also enable to argue about past fearlessly. Besides that these series have mostly positive results, the questions, problematics and inferences of ?How these series tell the past??, ?What they prioritise??, ?How they can tell history in opportunites of television?? and ?How they cause different perception with different narration style?? are some headings of our work. Our example is TV series called ?Bu Kalp Seni Unutur mu?? (Can This Heart Forget You?) that were broadcasted totally sixteen episodes between 13 October 2009 and 9 February 2010. The bibliography that was used in our work was selected from related works of history and communication sciences. Besides that, many articles, columns and audience comment about the series were used.