Avrupa Birliğine uyum sürecinde çifte vergilendirme ve Türkiye yaklaşımı
Double taxation within the framework of European Union and the current Turkish position on the issue
- Tez No: 273844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Günümüzde küreselleşmenin de etkisiyle vergi sorunlarının çözümü konusunda hem ulusal hem de uluslararası düzeyde çalışmalar yapılmaktadır. Vergi sorunlarından birisi de çifte vergilendirme sorunudur. Sorunların çözümü konusunda ulusal vergi mevzuatları güncellenmeye çalışılmaktadır. Ancak bu güncelleme tek başına yeterli değildir. Her ülkenin vergi sistemlerinin birbirinden büyük farklılıklar göstermesi çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Vergi sorunlarının çözümü konusunda ulusal vergi mevzuatlarında yapılan düzenlemeler, diğer ülkelerin vergi mevzuatlarındaki müesseselerin tam olarak bilinmemesinden kaynaklanan yeni sorunlara neden olmaktadır.Çifte vergilendirme sorunu uluslararası düzeyde incelendiği zaman yabancı sermaye yatırımlarını da olumsuz etkilediği gözlenmektedir. Yabancı sermayenin, yatırım yapacağı ülkeleri tercih etme nedenlerinden birisi de vergi avantajlarıdır. Yabancı sermayenin, vergi avantajı yerine çifte vergilendirme sorunuyla karşı karşıya kalması, gelişmekte olan ülkelere yatırım yapılmasını engellemektedir. Zira, çifte vergilendirme, bazı durumlarda kazancın tamamının vergilendirilmesine neden olabilir.Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları adı verilen uluslararası anlaşmalar yapılırken OECD modeli örnek olarak alınmalı ve vergi mevzuatında yer alacak olan çeşitli müesseselerle çifte vergilendirme önlenmelidir.Çalışmada Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde çifte vergileme sorununun ne olduğu üzerinde durulacak, çifte vergilendirilmenin önlenmesine ilişkin yöntemlere yer verildikten sonra Türkiye'nin bu soruna yaklaşımı ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In part as a consequence of globalization, a growing number of studies both at national and international level are aimed at resolving tax issues. Double taxation is one such tax issue. National tax legislations are revised. However, these revisions by themselves are not sufficient. The inherent differences between national tax legislations cause further setbacks.Amendments in national tax legislations for resolving certain taxation issues produce other taxation issues as a result of a lack of a through understanding of tax legislation in foreign jurisdictions. A review of the impact of double taxation on the international level reveals that it has a negative effect on the influx of foreign investments. A key determinant of the choice of investment location for foreign capital is the availability of tax advantages. Foreign investment into emerging markets is hindered when double taxation renders the tax advantages unrewarding, given that in certain instances double taxation results in the taxation of the foreign investor?s all income.International treaties for the Avoidance of Double Taxation should be based on the OECD model convention and double taxation should be avoided through various mechanisms introduced to the local tax legislation.This study first provides an introduction to the concept of double taxation within the framework of EU integration, followed by a review of available methods for avoiding double taxation and the current Turkish position on the issue.