Oyun teorisi ve sektörel bir uygulama
Game theory and a sectoral application
  1. Tez No: 273852
  2. Yazar: NİLAY ÇEVİKKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HABİP KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Küreselleşmeyle birlikte her geçen gün kullanım alanları ve gerekliliği artmakta olan yöneylem araştırması teknikleri içerisinden en çok kullanılanlardan birisi oyun teorisidir. Özellikle ürün ve marka çeşitliliğinin günümüzde sürekli artması, firmaların rakipleri ile olan durumlarını öngörmeleri ihtiyacını da arttırmıştır. Esas amacı birbirine rakip olan ve çıkarları çatışan tarafların akılcı davranış kurallarının belirlenmesi olan oyun teorisi, bu tür karar ortamlarını açıklayan matematiksel bir yaklaşımdır. Firmalar yer aldığı rekabet ortamının yanı sıra birçok alandaki karar aşamalarında da bazı sorunlar yaşamaktadır. Firmaların bulundukları piyasalarda tutunabilmeleri sadece rakipleri ile karşılaştıkları durumlardaki karar süreçleri ile değil, kendi içlerindeki karar süreçleri ile de etkileşim içerisindedir.Bu çalışmada duopol bir piyasadaki iki rakibin birbirine ikame olabilecek birer ürünü için iki firmanın pazardaki satış rekabeti oyun teorisi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Game theory is one of the commonly used operation research techniques which areas of usage and requirement are increasing every day with the globalization. Especially in today's constantly increasing diversity of products and brands, competing with companies that have increased the need to anticipate situations. The main purpose of the rival parties to the conflict of interests which determine the rules of rational behavior in game theory which is a kind of mathematical approach to decision making environments. Also, firms are confronted with various problems like in a competitive environment or like in decision making. Firms in markets where they can hold opponents in the encounters with the decision process along with their internal processes and their decisions is in the interaction.In this thesis, It has been analysed for sales competitiveness of a product that can substitute for each firms in a duopoly market by using game theory.