Bilişim firmalarının inovasyon açısından rekabet üstünlüklerinin oyun teorisi ile karşılaştırılması: Antalya'da üç bilişim firması örneği
Comparasion of innovative compatitive advantages of information technology firms by using game theory: An example of three information technology firms in Antalya
  1. Tez No: 325167
  2. Yazar: BENSU TARIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZGİN IRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bilişim teknolojileri günümüzde iş dünyasını, bir o kadar da sosyal hayatı büyük ölçüde etkilemektedir. Türkiye bu teknolojileri kullanma alanında belirli bir performans göstermekte, özellikle de bilişim teknolojilerinin gelişmesi, yeni ürünler üretilmesi ve daha yaygın kullanılması konusunda yeni ve hızlı adımlar atmaktadır. Firmalar bilişim teknolojileri konusunda stratejiler geliştirerek hızla hayata geçirmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde Türkiye'nin ve dünyanın rekabette öne çıkmak ve piyasada kalmak için yaptığı yenilikler ve örnekler incelenmiş, inovasyon kavramına ilişkin bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, rekabet analizi kavramı açıklanmış, çalışmada yer alan şirketlerin inovasyonu rekabete nasıl dönüştürdükleri incelenmiştir. Bu çalışmada farklı sektörel uygulamalara da yer verilerek teorinin günlük hayattaki uygulama alanlarına ilişkin bir bakış açısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde Antalya Bölgesi'ndeki, araştırmadaki üç gerçek bilişim firmasının Ocak 2011-Eylül 2011 dönemini kapsayan 9 aylık veriler sonucunda pazarda lider olmak için sürekli inovasyona yönelik araştırmaları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, ikili kazanç-kayıp matrisleri şeklinde oyun teorisi ile incelemiştir. Firmalar inovasyon stratejilerinden taklitçi ve bağımlı stratejileri uygulamış ve C Firması lider konumda olmuştur.
Özet (Çeviri)
Today information technology on the business world, also the affect is obviously, shown in the social life as well. Turkey is showing a regular performance on using information Technologies, especially ith the development of new technologies, especially information technologies, new products and more widespread production steps are being taken rapidly. Companies implement new strategies quickly on information technologies. In the first chapter of the study, Turkey and the world are examined by innovation and for a eligable stay on the market, information is given on the concept of innovation. In the second chapter of the study, competitive analysis are explained and also how the companies transform innovation to competition. This study, analyzed sectoral perspective on issues of daily life application is constructed. In the third chapter of the study, it will looked if the research informatics on companies become a real competitive advantages in the three capital firms how they allocate innovation as an approach to the acquired data, such as which strategy is investigated by the companies during 9 months of data covering in the period of January 2011-September 2011 in Antalya. The results are obtained in the form of binary game win-loss theory of matrixes. The three companies are implemented on inoovation strategies and it i seen they all impasted the same strategies and the leader of the study is C Company.