Gazali'de siyaset felsefesi
Political philosophy in the thought of Ghazali
- Tez No: 273916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN MACİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Siyasal Bilimler, Religion, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İslam Siyasi Düşünce geleneğinin önemli figürlerinden biri olan Gazali, değerlendirilmesi gereken farklı yönlere sahiptir. O her ne kadar el-İktisat, el-Mustahziri ve Nasuhatu'l Muluk gibi kitaplarıyla klasik Sünni teoride yerini almış gibi görünse de İhya-u Ulumiddin adlı eserindeki ifadeleri, çağdaş terminolojiyle ele aldığımız taktirde pasif direnişi ve sivil itaatsizliğe işaret etmektedir. Gazzali, bu eserinde yönetici sınıfı eleştirmiş ve kurtuluşun sadece ve sadece onlardan uzak durulduğunda gerçekleşeceğini söylemiştir. Gazzali bu yaklaşımıyla klasik Sünni gelenekten kopuş gerçekleştirerek daha çok Sufi geleneğin düşüncelerini sergiler görünmektedir. Bu açıdan bakıldığında onun görüşleri kendilerini iktidardan hatta bazılarını toplumdan uzak tutmaya çalışan sufilerle büyük bir benzerlik içerisinde olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Gazali, as a very important figure at Islamic tradition of political thought, hasdifferent aspects have to be evaluated. Althought he take place in the classical Sunnipolitical thought with his ideas and contrubitions to Islamic thought at his books like el-Iktisad, el-Müstazhiri and Nasihatü?l-Muluk; his statements at his book Ihya?u Ulumi?d-Din implie civil disobedience and passive resistance ?if we wish to describe these ideasin terms of contemporary terminology-. Gazzali critizied the ruling class at this work,and expressed that the salvation could be possible only if people avoid them. Gazzali,from this perspective, represents break from the classical tradition of the Sunni politicaltheory and seems to have embraced the Sufi tradition. At this point, has been observedthat, there are a very striking similarity between Gazzali and some leading mysticfigures in Islamic history who isolated themselves from the society and with theemergence of seclusion at the confusion of civil war.