Roma İmparatorluğu'nda senkretik inançlar
Syncretic beliefs in Roman Empire
  1. Tez No: 273915
  2. Yazar: HASAN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tarihin gördüğü en büyük imparatorluklardan biri olan Roma İmparatorluğu'na Dinler Tarihi açısından baktığımızda çok sayıda inançla karşılaşıyoruz. Helenistik dönem Greko-Roman dünyaya kültürel ve dini kaynaşma getirmiş ve bu Roma'ya da yansımış ve Romalılar çok sayıda yabancı inançla karşılaşmışlardır. Bu yabancı inançlarla karşılaşma sonucunda ortaya senkretik inançlar çıkmıştır. Bu senkretik inançlar içerisinde Mısır kökenli İsis kültü çok önemli bir örnek olarak yüzyıllar boyunca geniş topraklarda benimsenmiştir. İsis kültü birçok başka inançla kaynaşmış ve ortaya senkretik formlar çıkarmıştır. Roma İmparatorluğu'ndaki diğer pagan inançlar ve İsis kültü 4. yy.ın sonlarında Hristiyanlığın zaferine kadar varlıklarını sürdürmüş ve Hristiyanlığı da etkileyerek tarih sahnesinden çekilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
When we look over in terms of history of religions to the Roman Empire which is a most biggest empire in the history, we encounter so many beliefs. Hellenistic period concluded cultural and religious combination in the Greco-Roman world and this combination effected the Roman Empire. As a result Romans encountered so many foreign cults. Consequently this confrantation revealed syncretic beliefs. The İsis cult which originated from Egypt in these syncretic beliefs was an important case and it was accepted in large lands during centuries. The İsis cult blended so many other beliefs and as a result that cult emerged syncretic forms. Other pagan beliefs and İsis cult remained in the Roman Empire until victory of Christianism at the end of fourth century and so these cults vanished from history effecting Christianity.