İslam fıkhında avcılık ve av hükümleri
Hunting and relevant judgments in (fiqh) Islamic jurisprudence
  1. Tez No: 273923
  2. Yazar: ÖMER ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL YENİÇERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada İslam fıkhında avcılık ve av hükümleri Kur'ân, sünnet ve mezheplerin farklı görüşleri açısından incelenmiş ve İslam dininin avcılıkla ilgili ortaya koymuş olduğu hükümler tespit edilmeye çalışılmıştır.Av genel olarak İslam dininin izin verdiği bir eylemdir. Ancak dinî açıdan sağlıklı ve geçerli bir avlanmanın yapılabilmesi için av, avcı, av alet ve hayvanlarının taşıması gereken bir takım şartların yerine getirilmesi gerekir. Söz konusu şartlardan herhangi birinin yokluğu avın etinin yenemeyeceği sonucunu doğurur. Avlaklar açısından değerlendirildiğinde av mekânları harem dışı alanlar ve harem bölgesi olmak üzere ikiye ayrılır. Bu iki yerde yapılan avların farklı sonuçları olur. Devlet gerektiğinde av yasağı koyabilir. İslam dini genel olarak eşya ve hayvanlara merhametle yaklaşılmasını ister. Bundan dolayı zevk için ve ekonomik bir getirisi olmayan avlanmalara sıcak bakmaz. İslam dini her şeyde olduğu gibi avlanmada da israfı yasaklar ve tabiatı mümkün olduğunca tabii halinde bırakmayı tavsiye eder.
Özet (Çeviri)
This study looks into hunting and related judgments in Islamic Jurisprudence with respect to the Qur?an, Sunnah, and the differences of opinion between the four Sunni schools of thought, in an effort to relate a general view of judgments on hunting in Islam.Hunting in general is allowed in Islam. However, there are certain conditions to be found in the quarry, the hunter, and the animals to be used at hunting. If any of these conditions is not fulfilled, the meat of the quarry is not qualified as edible according to Islamic rules.The areas of hunting are divied into two: the territory of the Holy Sanctuaries (Mecca and Medina) and other areas. Hunting within the Sanctuaries are evaluated differently. The government may ban hunting in these areas if necessary. In general, Islam teaches being compassionate toward all creatures. Therefore, hunting solely for sports or without any economic gain is not welcome. As in everything else, Islam forbids going to extremes and counsels leaving nature as intact as possible.