Ödemeler bilançosu kalemlerinin muhasebeleştirilme esasları
Accounting principles of balance of payments accounts
- Tez No: 273943
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ARGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ülkeler arası karşılıklı bağımlılığın artması ve küreselleşmenin yaygınlaşmasıyla beraber uluslararası ekonomik işlemler hız kazanmış ve bu ekonomik işlemlerin kaydedilmesi zorunlu hale gelmiştir. Ödemeler bilançosu adı verilen sistem, uluslararası ticarete konu olan işlemleri biraraya getiren, sınıflandıran, kaydeden ve bilgi kullanıcılarına sunan bir düzen olarak bu ihtiyacı karşılamaktadır.Bu çalışmada tüm uluslararası ekonomik işlemleri cari işlemler hesabı ile sermaye ve finans hesabı olmak üzere iki ana başlıkta sınıflandıran ödemeler bilançosunun kalemleri üzerinde durulmuş ve kayıt sistemi incelenmiştir. Bir ülkenin belirli bir dönemde varlık ve yükümlülüklerindeki artış ve azalışı çift taraflı kayıt sistemiyle kaydeden ödemeler bilançosu bir kar ve zarar tablosu gibi çalışmakta ve ticari bilançolarda olduğu gibi ülkelerin birikmiş borç ve alacak tutarlarını göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
International economic transactions gain speed with increasing mutual dependence between countries and spreading of globalization; therefore it?s been necessity to record these economic transactions. The system called the balance of payments is a regime brings together, classifies, records all the transactions which are subject to international trade and reports them to the users.In this study it is mentioned about the issue balance of payments that classify all the international economic transactions in two main headings as the current account and the capital and finance accounts besides the recording system of it. The balance of payments works as the statement of profit and lost with recording the increases and decreases of a country?s assests and liabilities within a period of time and it?s not seen the accumulated assests and debits like the commercial balance sheets.