Cari açığın finansmanında Türkiye uygulamasının değerlendirilmesi
Financing of the current account deficit in Turkey aplication
  1. Tez No: 257496
  2. Yazar: NAZAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Cari açık kavramı son yıllarda tüm ülke ekonomilerinin üzerinde en çok tartıstıkları konuların basında gelmektedir. Özellikle gelismekte olan ülkelerde cari açık kavramının öneminin daha çok olduğunu görmekteyiz. Cari açık kavramı ödemeler bilançosunda sadece cari islemler hesabının bir sonucuolmasına rağmen ödemeler bilançosundan daha fazla dikkat çekmektedir. Dolayısıyla bu çalısmada sadece cari islemler hesabına değinilmemis ve ödemeler bilançosu tam olarak incelenmistir. Çalısma üç bölümdenolusmaktadır.İlk bölümde ödemeler bilançosu ve alt kalemleri analiz edilmistir. İkinci bölümde cari islemler dengesi ile beraber cari açık incelenmis ve cari açığın ne sekilde finanse edileceği konusunda bazı önermeler sunulmustur. Üçüncü ve son bölüm ise Türkiye'nin cari açık sorunu üzerine kurulmustur. Sonuç olarak ise Türkiye'nin cari açık sorununa iliskin çözüm önerileri getirilmistir. Bu çözüm önerileri sırasıyla; diğerülkelerden elde edilen sermayenin kısa vadeli değil de uzun vadeli hale getirilebilmesi, elde edilen yatırımların istihdamı arttırıcı etkisinin olusturulması, yatırımcılara karsı güven ortamının sağlanması, iç talebin daraltılmasıdır. Bu çalısmanın amacı, ülkemizde ki mevcut cari açığı olusturan faktörlerin tespiti ve cari açığın giderilmesine iliskin çözüm önerileri getirebilmektir.Anahtar Sözcükler1.Ödemeler Bilançosu2.Cari İslemler Hesabı3.Cari İslemler Dengesi4.Cari Açık5.Sermaye ve Finans Hesabı
Özet (Çeviri)
The current deficit in recent years the concept all over the country's economy is among the issues most discussed. Especially in developing countries, current deficit, that we see more of the importance of the concept. Current deficit is only the result of balance of payments, but it draws more attention than balance of payments. By implication in this study, not only working about current account and balance of payments was examined fully. This study, consists of three parts. In the first part, balance of paymets and its sub-accounts were analyzed. In the second section balance of current proccess was eaminated with current deficit and some suggestions was put forward about how to finance the current deficit. th third and last part is based on Turkey's current deficit problem. As a result, some solutions hasbeen brought about Turkey's current deficit problem. These solutions are respectively; obtained from other countries rather than short-term capital can be made long-term, effect of increased investment resulting in employment creation, ensuring secure environment for investors, collapse of domesticdemand. The purpose of this study; available in our country that created the current deficit is determined by factors and sggestions regarding the solution to the current deficit is to resolve.Key Words1. Balance of Payments2. Current Account3. Balance of Current Process4. Current Deficit5. Capital and Financial Account