Algılama yönetimi ve marka kimliği ilişkisinde marka algısının incelenmesine yönelik bir araştırma
The research aimed at analyzing brand perception in the relationship between perception management and brand identity
  1. Tez No: 273958
  2. Yazar: HÜLYA ÇAYOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KARAYEL BİLBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Günümüzde markalar yoğun bir rekabet ortamı içindedir. Her marka tüketicisi gözünde fark yaratan, diğer markalar arasında tercih edilen bir marka olmak için çabalarken, tüketici zihninde de doğru bir imaj bırakmak ister. Tüketicilerin marka algılama süreci önemlidir. Bir markanın doğru konumlanması o markanın seslendiği hedef kitle ya da tüketici algısının doğru yönetilmesi ile ilgilidir. Bu çalışma ile markaların temel unsuru olan, markaları niteleyen, tanımlayan ve mesajlarını içeren marka kimliğinin tüketicide nasıl bir algı bıraktığı ve bu sürecin unsurları anlatılmaktadır. Dolayısıyla kimliğin istenilen düzeyde algılanması örgütsel algılamanın yönetilmesi ile ilgilidir. Çalışmanın uygulama bölümünde kahve zincirleri sektöründen belirlenen kahve markalarının, marka kimliklerinin hedef kitleleri tarafından nasıl algılandığı ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In todays business life, brands are in big competition. While each and every brand name, on the one hand would like to be preferred by consumers, on the other hand they attempt to ensure their image in consumer's mind is as they want to be. The process of brand image on consumer is quiet important. Segmantation of a brand or in other words in what type of consumer the brand attract depends on how a brand manages the image on consumers. This paper attempts to explain how consumer's image on a brand occurs in terms of brand's definitions, qualifications and brand messages. As a result, it can be said that brand image does not only depend on the one or another but brand image occurs as a result of all those criterias in total. In study case, two coffee chain brands are studied in terms of brand image, their targeted market segment and how their images are on the market.