Avrupa Para Birliğinin Avrupa emek piyasaları ve endüstri ilişkilerine etkileri
The impact of European Monetary Union on European labor markets and industrial relation
- Tez No: 273966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Maastrich Antlaşması sonucunda hukuki bir zemine kavuşan Avrupa Para Birliği, geçmişi yüzyıla dayanan Avrupa Bütünleşme sürecinin son aşamasını oluşturmaktadır. Ortak para birimi Avro'nun tedavüle girmesi ile birlikte AB, 90'lı yıllarda geride kaldığı küresel rekabette tekrar söz sahibi olmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda Avro, ekonomik açıdan olduğu kadar siyasi açıdan da büyük bir öneme sahiptir.Bu çalışmada, Ortak Pazar ve tek para birimi ile birlikte artan rekabetçilik baskıları karşısında emek piyasaları ve endüstri ilişkilerinde gözlenen adem-i merkeziyetçilik ele alınmaktadır. Avrupa bütünleşme sürecinin seçici bir merkezileşme özelliği taşıması nedeniyle ulusal emek piyasaları ve endüstri ilişkilerinin kapasitesinin önemli ölçüde etkilendiği ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
European Monetary Union, which has gained its legal basis as a consequence of Maastricht Treaty, is the final stage of European integration process that dates back to a century ago. The introduction of Euro paved a way for the Union to regain its leading role at global competition and thus increase the influence of Europe in the international context which had lagged behind during 90?s. In this context, Euro is not only an economic phenomenon but also contains major political implications.This thesis intends to study the decentralization and deregulation tendencies stemmed from the launch of single market and single currency, due to increasing competitive pressures. It argues that the capacities of national labour markets and industrial relations have profoundly affected by the process of European integration with its selective centralization pattern.