Bir sinema akımı olarak Alman dışavurumculuğu ve toplumsal kökenlerinin incelenmesi
German expressionism as a film movement and study the social origins of the movement
- Tez No: 273967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL KIREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Dünya sinema tarihinin belli başlı akımlarından biri olan dışavurumculuğu sinema sanatı açısından ve bir sinema akımının doğumunda sosyal ve politik zeminin neden sonuç ilişki açısından incelenmesini esas alarak hazırlanmıştır. Üç ana bölüm halinde yürütülen çalışmanın birinci kısmında dışavurumculuğu doğuran yapıdaki tarihsel ve sosyo ekonomik arka plan belirli bir nedensellik bağı çerçevesinde anlatılmıştır.İkinci bölümde kronolojik bir bakış açısıyla birlikte bu sosyo ekonomik gelişmelerin de atıfta bulundukları ekonomik düzenin sinemaya yansıması, Almanya'da sinemanın gelişimi ve akabinde dışavurumculuğun sinemada doğumu ve gelişimi anlatılmaya çalışılmıştır. Dışavurumcu sinemanın sinemanın esaslı unsurları olan reji, dekor gibi birçok husus açısından incelenmesiyle birlikte son bölümde dışavurumculuğun başyapıtı kabul edilen ve dünya sinema tarihinin önemli örneklerinden ? Das Cabinett des Dr. Caligari? ( Dr. Caligari'nin Muayenehanesi) filmi öyküsü, estetik ve teknik özellikleri, aldığı tepkiler gibi açılardan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the major movements in the history of world cinema in terms of the art of cinema is one of the Expressionists and the birth of a cinematic movement of social and political ground has been prepared on the basis of examination in terms of cause and effect relationship. Expressionists study is being carried out in three main sections the first part of the structure give rise to a spesific historical and socioeconomic background is explained within the framework of causality. The second chapter is a chronological point of view with reference to the socioeconomic developments in their reflection of the economic order, the cinema, the birth of cinema and the development of expressionism in Germany and subsequently the development of cinema is explained. The essential elementsof expressionist film like decoration, directing for the study many things, such as the masterpiece of expressionist cinema with the last chapter has been accepted and the important example of the history of world cinema ?Das Cabinett des Dr. Caligari? (The Cabinet of Dr. Caligari) aesthetic and technical features, such as aspects of the reactions studied.