Televizyon programlarında sosyal sorumluluk
Social responsibility in television programs
- Tez No: 273980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM PEKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sosyal Sorumluluk; işletmelerin topluma karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmeleri eğilimleri sonucunda ortaya çıkmış bir kavramdır. Temel dayanağını içinde yaşanılan toplumdan alan kavram, sanayileşmenin ve tüketimin insanlığı getirdiği noktada işletmelerin var olabilme stratejilerine dönüşmüştür. Ekonomik olarak kar etme temel dürtüsünde olan işletmelere devlet tarafından uygulanan standart yaptırımlar sonucunda işletmeyi bazı toplumsal tedbirler almaya yönelten sosyal sorumluluk alanı günümüzde hızla kurumsallaşmaktadır. Son elli yıla damgasını vuran kitle iletişim aracı `televizyon' olmuştur. Çağımızın toplum hayatında belirleyici bir yönü olması sebebiyle televizyon, sosyal sorumluluk kampanyalarının ve toplumsal fayda amacı güden programların geniş kitlelere ulaşması için uygun bir iletişim ortamıdır. Kavramın işletme bilim dalıyla yakın ilişkisi, uygulanabilirliğini sağlayan halkla ilişkiler alanı ve kitlelere ulaşmasını sağlayan bir diğer etkin iletişim kolu olan basın gücü sosyal sorumluluk içeriğinin anlaşılmasında incelenecek temel branşlardır.1950'li yıllarda A.B.D'de ortaya çıkan sosyal sorumluluk alanının televizyonlarda kendine nasıl bir yer edindiği ve kanalların kavrama bakış açısının incelenmesi bu tezin ana amacını oluşturmaktadır.Bu tezin amacı kurumsal sosyal sorumluluk kavramının televizyon ortamında varoluş biçimlerini incelemek, farklı uygulamaların ayırımını yapabilmek ve sosyal sorumluluk kavramının Türkiye'deki televizyonlarda uygulanma ve bilinçlilik düzeyini yansıtmaktır Kavramın televizyon ortamında kurumsallaşmış bir bilinçle uygulanıp uygulanamadığı sorunu tezin aydınlatmaya çalıştığı diğer nokta olacaktır.
Özet (Çeviri)
Social responsibility is the term that results from the requirements of enterprises to fulfill the social obligations for the society. This term becomes an existence strategy of enterprises acting in the industrialization and consumption period of human life. The standard procedures of the governments to the enterprises that aims the economical benefit enforces these enterprises to take some measures for society and makes social responsibility term well and fast organized.The television becomes the most significant public communication way within the last 50 years. As the television has critical aspects in the public life of our age, it is a suitable and perfect communication environment for social responsibility campaigns and social utility based programs to access wide range of societies. The close relationship between this issue and the business science, public relations domain that provides the applicability of this issue and the media power that yields accessibility to the society are the basic areas to study for understanding the social responsibility contents. The placement of social responsibility domain on televisions that appeared by the 1950?s in USA and the view of television channels about this issue form the main purpose of this thesis.The main purpose or this thesis is to study the existence forms of institutional social responsibility issues on television, to distinguish the different applications of this issue and finally to examine the social responsibility applications and consciousness level on Turkish Televisions. The problem of unorganized of this issue on television environment is the other point addressed in this thesis.