Türkiye'de ulusal yayın yapan radyolarda diksiyon ve fonetik: Eğlence programları
Diction and phonetic on national broadcasting radios in Turkey: Entertainment programs
  1. Tez No: 580951
  2. Yazar: TURGUT ONARIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE KURUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Linguistics, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ses ile birlikte konuşmanın da önemli bir yere sahip olduğu radyo yayıncılığında program sunucuları doğal konuşma dili kullanarak dinleyicilerin ilgisini çekmektedir. Samimi ve günlük konuşma dili en fazla eğlence programlarında kullanılmaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen program türü olan eğlence programları sunucularına doğru Türkçe kullanımı konusunda ciddi sorumluluklar düşmektedir. Çalışmada amaç, Türkiye'de ulusal yayın yapan radyolarda yayınlanan eğlence programlarının, Türkçe diksiyon ve fonetik kuralları bağlamında incelenmesi ve dinleyicilerle sunucularda farkındalık yaratılmasıdır. Bu bağlamda, en çok dinlenen radyo istasyonları arasında 4 eğlence programı seçilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda sunucuların oldukça fazla sayıda konuşma hatası yaptığı tespit edilmiştir. Hataların sıklığı ve yoğunluğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular tablolar halinde sunulmuş, bulguların ayrıntılı analizleri yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuca bağlı olarak önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In radio broadcasting, where speaking along with sound is also important, program hosts attract the attention of listeners by using natural language. The intimate and daily language is most commonly used in entertainment programs. Nowadays, the most preferred type of entertainment programs' hosts have serious responsibilities about using correct Turkish. The purpose of the study is to create awareness on the hosts and audiences due to Turkish diction and phonetics and in the context of the examination of the entertainment programs on national radios in Turkey. In this context, 4 entertainment programs were selected among the most listened radio stations. As a result of the investigations, it was found that the hosts made lots of speech errors. Frequency and intensity of errors were determined. Findings are presented as tables and analyzed in detail, leading to some suggestions in the end.