Maprotilin hidroklorürün iyon çifti ekstraksiyonu ile miktar tayini
- Tez No: 59088
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ERTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada tetrasikUk antidepresan maprotilin için iyon çifti eks- traksiyonuna dayanan yeni bir spektrofotometrik yöntem geliştirildi ve yöntem maddenin tabletlerine uygulandı. Karşıt iyon olarak bromtimol mavisi kullanıldı. Reaksiyon ve ekstrak- siyon için optimum koşullan saptamak amacıyla, pH nın etkisi, belirteç miktarı ve değişik çözücüler incelendi. Maksimum renk şiddeti pH 6 da fosfat tamponu kullanılarak elde edildi. 2.5 kat belirtecin reaksiyonun ta mamlanması için yeterli olduğu ve diklorometamn ekstraksiyon için en uygun çözücü olduğu saptandı. Diklorometandaki iyon çiftinin renk şid deti karanlıkta, oda sıcaklığında en az 24 saat sabittir. Job'un sürekli değişim metoduyla iyon çiftindeki maprotilin hidroklo- rür / BTM mol oranının 1:1 olduğu bulundu. Geliştirilen yöntemde, örnek çözeltisi pH 6.0 tampon çözeltide hazır lanmış BTM ile reaksiyona sokuldu ve oluşan iyon çifti diklorometan ile ekstre edildi. Ekstraksiyon işleminden sonra iki şekilde çalışıldı. Birinci Çalışma şeklinde sarı renkli diklorometan çözeltisinin absorbansı Xmax 409 nm de boş denemeye karşı ölçüldü. Bu şekilde çalışıldığında absor- bans ile maprotilin hidroklorür konsantrasyonu arasındaki ilişkinin 2-16 fiğ mi“1 konsantrasyon aralığında doğrusal olduğu saptandı. Ölçü grafiği ne ait regresyon denklemi A= 0.0609 c - 0.005 ( r= 0.9994) dür. ikinci yöntemde hassaslığı arttırmak için diklorometan çözeltisine tetrabutilamonyum hidroksit çözeltisi ilave edildi ve maprotilinle olan iyon çiftinin parçalanarak TBAH-BTM kompleksinin oluşması nedeniyle49 mavi renk alan çözeltinin absorbansı 630 nm de ölçüldü. Bu şekilde çalı şıldığında absorbans ile maprotilin hidroklorür konsantrasyonu arasında ki ilişkinin 2-7 [ig mi”1 aralığında doğrusal olduğu saptandı. Ölçü grafiği ne ait regresyon denklemi A= 0.1442 c - 0.064 (r =0.9996) dır. Geliştirilen yöntem maddenin tabletlerdeki analizine uygulandı. Bu lunan sonuçlar USP XXIII deki HPLC yöntemi ile elde edilen sonuçlarla t- ve F- testleri uygulanarak istatistiksel olarak kıyaslandı. %95 olasılık dü zeyinde ortalamalar ve standart sapmalar yönünden anlamk bir fark ol madığı anlaşıldı. Geliştirilen yöntemle maprotilinin ilk olarak doz aşımı durumlarrnda analiz etmek için bazı ön deneyler yapıldı. Boş denemenin absorbansı, id rarda doğal olarak bulunan aminlerin interferensleri nedeniyle oldukça yüksek ve değişken bulundu. Bu nedenle metotta bazı modifikasyonlar gereklidir ve bu konu üzerindeki çalışmalar devam etmektedir. Sonuç olarak geliştirilen yöntem basit, hızlı, ucuz ve duyarlıdır. Map rotilin hidroklorürün rutin analizleri için tavsiye edilir.
Özet (Çeviri)
7. ÖZET Bu çalışmada tetrasikUk antidepresan maprotilin için iyon çifti eks- traksiyonuna dayanan yeni bir spektrofotometrik yöntem geliştirildi ve yöntem maddenin tabletlerine uygulandı. Karşıt iyon olarak bromtimol mavisi kullanıldı. Reaksiyon ve ekstrak- siyon için optimum koşullan saptamak amacıyla, pH nın etkisi, belirteç miktarı ve değişik çözücüler incelendi. Maksimum renk şiddeti pH 6 da fosfat tamponu kullanılarak elde edildi. 2.5 kat belirtecin reaksiyonun ta mamlanması için yeterli olduğu ve diklorometamn ekstraksiyon için en uygun çözücü olduğu saptandı. Diklorometandaki iyon çiftinin renk şid deti karanlıkta, oda sıcaklığında en az 24 saat sabittir. Job'un sürekli değişim metoduyla iyon çiftindeki maprotilin hidroklo- rür / BTM mol oranının 1:1 olduğu bulundu. Geliştirilen yöntemde, örnek çözeltisi pH 6.0 tampon çözeltide hazır lanmış BTM ile reaksiyona sokuldu ve oluşan iyon çifti diklorometan ile ekstre edildi. Ekstraksiyon işleminden sonra iki şekilde çalışıldı. Birinci Çalışma şeklinde sarı renkli diklorometan çözeltisinin absorbansı Xmax 409 nm de boş denemeye karşı ölçüldü. Bu şekilde çalışıldığında absor- bans ile maprotilin hidroklorür konsantrasyonu arasındaki ilişkinin 2-16 fiğ mi"1 konsantrasyon aralığında doğrusal olduğu saptandı. Ölçü grafiği ne ait regresyon denklemi A= 0.0609 c - 0.005 ( r= 0.9994) dür. ikinci yöntemde hassaslığı arttırmak için diklorometan çözeltisine tetrabutilamonyum hidroksit çözeltisi ilave edildi ve maprotilinle olan iyon çiftinin parçalanarak TBAH-BTM kompleksinin oluşması nedeniyle51 similarly. Beer's law was obeyed in the concentration range of 2-16 pig ml'1 and the regression equation was A= 0.0609 c - 0.005 ( r = 0.9994 ). In the second procedure, in order to increase the sensitivity, tetrabuthylammonium hydroxide (TBAH) solution was added to the dichloromethane solution and the absorbance of the blue solution resulting from TBAH-BTB ion-pair was measured at 630 nm against the reagent blank solution. Beer's law was obeyed in the concentration range of 2-7 fig vol'1 and the regression equation was A = 0.1442 c - 0.064 (r = 0.9996 ). The developed ion-pair extraction method was applied to commercially avalaible tablets and the results were statistically compared with those obtained by the HPLC method reported in USP XXIII, using t- and F- tests, at 95% confidence level there is no significant difference between the proposed and USP method with respect to the mean values and standard deviations. Preliminary experiments were done in order to analyse maprotiline in urine by the propesed method first In cases of overdose. Absorbance value of the blank was found to be quite high and variable because of the intenferences of some naturally occurring amines in urine. Therefore some modifications are necessary in the method. This subject is now under investigation. As a result, the developed method is simple, rapid, inexpensive and sensitive. It is recommended for the routine analysis of maprotiline hydrochloride.