Oryantasyon eğitimi ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik mevcut durum analizi ve finans sektöründe bir araştırma
Situation analysis in order to determine the relation between orientation programs and intent to leave and a research in finance sector
- Tez No: 274000
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Değişen ve gelişen dünyada, sektör fark etmeksizin insan, işletmelerin en önemli kaynağı haline gelmiştir. Bu nedenle işletmelerin hedeflerine hizmet edecek, amaçlarına ulaşmasını sağlayacak insan kaynağının seçimi, işe alımı oldukça önemlidir. Diğer taraftan tek başına başarılı bir seçim ve işe alım yeterli olmamakta, aynı zamanda bu önemli insan kaynağının sürekli gelişimi ve motivasyonu sağlanmalıdır. Bunu sağlayacak en önemli ve etkin yol ise işletmenin kişiye sunduğu kariyer fırsatları ve eğitim olanaklarıdır. Örgütsel anlamda eğitim, yeni elemanın göreve başladığı günden başlayarak işten ayrılmasına kadar devam eden uzun vadeli bir süreci kapsar. Eğitim sürecinin ilk aşaması oryantasyon (işe alıştırma) eğitimidir.?Oryantasyon Eğitimi ile İşten Ayrılma Niyeti Arasındaki İlişkinin Belirlenmesine Yönelik Mevcut Durum Analizi ve Finans Sektöründe Bir Araştırma? adlı çalışmanın amacı; insan kaynakları yönetiminin işlevlerinden biri olan eğitim kavramını açıklayarak, insan kaynakları eğitiminde oryantasyon eğitimleri hakkında bilgi vermek ve bu tür eğitimlerle işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu çalışmada iki araştırma yer almaktadır. Araştırmalardan ilki, orta ölçekli, özel, ticari beş bankanın çalışanları üzerinde; diğer araştırma ise söz konusu beş bankanın insan kaynakları/eğitim departmanları bazında yapılmıştır.Araştırmaların sonucunda, çalışanların oryantasyon eğitimine ilişkin değerlendirmelerinin işten ayrılma niyetleri ile ilişkisi incelendiğinde oryantasyon eğitiminin dört unsurunun (eğitmen, eğitim içeriği, lojistik olanaklar, takip ve değerlendirme) tamamının işten ayrılma niyeti ile anlamlı düzeyde ve ters yönde ilişkili olduğu belirlenmiştir.İşten ayrılma niyetine etki eden oryantasyon eğitimi unsurlarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilen çoklu regresyon analizi sonuçları ise oryantasyon eğitimi unsurları içerisinden sadece eğitmen unsurunun işten ayrılma niyeti üzerinde etkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In the ever changing and developing world, human has become the most important resource of enterprises. Therefore to hire people, who will work for the goals of the company, have become very important. On the other side, a successful selecting and recruitment process is not enough; at the same time continuous development and motivation of the new human resource should be provided. The most important and effective way for providing this is the career opportunities and training options projected by the company. Organizational training starts at the first day of the new employee and lasts until the last working day at the company. The first phase of the training consists of orientation programs (exercise for new job).The objective of the study named ?Situation Analysis In Order To Determine The Relation Between Orientation Trainings And Intent To Leave And A Research In Finance Sector? is depicted below;?to explain the training concept, which is one of the functions of human resources management,?to enlighten about orientation training programs,?to discover the relation between these kind of training programs and the intention of severance.There are two researchs within this study. The first one was applied to the employees of five mid-sized, private and commercial banks. The second one was applied to the human resources/training departments of the same banks.As a result of these researchs; if the relation of training programs and the intent to leave is analysed, it was determined that all four components (trainer, content of the training program, logistics resources, follow-up and assessment) of training programs are on a significant level in an opposite direction with the intent to leave.In order to find the components of training programs affecting the intent to leave, multiple regression analyses were performed. According to these analyses, only ?trainer? component of training programs components is effectual on the intent to leave.