İşe alıştırma programına katılan hemşirelerin programa ilişkin görüşleri ve önerileri
- Tez No: 11381
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİMET KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
- 40 - V- ÖZET Araştırma Hacettepe Üniversitesi Erişkin ve Çocuk Hastanelerinde 'işe alıştırma programına katılan hemşirelerin, bu programa ilişkin gö rüş ve önerilerini tanımlamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma işe alıştırma programına katılmış, 47 hemşireye 9 Ni san 1990 - 20 Nisan 1990 tarihleri arasında uygulanmıştır. Uygulamada veri toplama amacıyla anket formu kullanılmış, toplanan veriler yüzde liklerle değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; hemşirelerin, işe alıştırma programına katılmadan önce Hemşirelik Hizmetleri Müdür lüğü görevlileri tarafından bilgilendirilmeleri istenmektedir. Bu prog ramda rotasyon yapılacak bölümlerin dahiliye, cerrahi servislerinin (1 ay) devamlı bakım ünitelerinin (2 ay) tüm programın ise en az 6 ay süreli olması önerilmiştir. Ayrıca işe alıştırma programı süresince eğitimin uzman kişiler tarafından verilmesi ve değerlendirmeyi Hemşire lik Hizmetleri Müdürlüğü görevlileri, servis sorumlu hemşireleri ve kendileriyle birlikte tartışarak yapılmasıda arzu edilmektedir. Uygula nan işe alıştırma programının yararlı olduğu, ancak elemanların öneri leri de alındığında ve servislerde görülen eksiklikler giderildiğinde daha yararlı olacağı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
- 41 - ABSTRACT This study was carried out at Hacettepe University adult and pediatric hospitals. The aim of this study was to determine the opinions and recommendations of nurses in relation to the oriantation program held at Hacettepe University Hospitals. The study was limited to 47 nurses who has attended the orian tation program. Data were collected by means of a questionnaire from April 20 in 1990. The results of this study revealed that nurses wanted to be informed about the program itself even, ^before attending it. And they wanted this information released by the nurses working in the Nursing Service Administration Office. Other findings of this study were that the nurses recommended that the oriantation would cover one month at medical and surgical units and 2 months at the intensive care unit. Nurses also suggested that lectures in relation to oriantation program should be delivered by the experts of the appropriate areas. And they wanted to be directed by a nurse representing nursing office, the head nurse and themselves. In the light of these findings, it is thought that a program with a scientific base,which is designed with the contribution of the candidate would be beneficial in many ways. Thus appropriate recommen dations were made.