Şirketlerin inovasyon yapma eğilimlerinde üniversite-sanayi işbirliğinin rolü ve ODTÜ teknokent örneği
The role of the university-industry cooperation on the innovation attitude of the corporates and the METU Technopolis example
  1. Tez No: 274010
  2. Yazar: MEHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT ŞADİ CAN SARUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, teknokentlerde yer alan işletmelerin üniversitelerle olan işbirliklerinin sıklık düzeyi ile inovasyon yapma eğilimleri arasındaki ilişki, tanımlayıcı yöntem kullanılarak ortaya konmaya çalışılmıştır.Araştırmanın örneklemi ODTÜ Teknokent'de faaliyet gösteren şirketler arasından seçilmiştir. Şirketlere uygulanan anketin sonuçları korelasyon analizi yardımıyla çözümlenmiştir. Buna göre; şirketlerin inovasyon yaparken üniversiteyle işbirliği yapmaları ile inovasyon yapma eğilimleri arasında pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca; şirketlerin üniversiteyle işbirliği kurdukları konuların başında uzman/bilirkişi temin etmek ve proje hazırlamanın geldiğini ve en çok karşılaşılan sorunların da üniversitenin sunduğu imkânların yetersiz olması ve bürokratik zorlukların çokluğu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, it?s explained that the relation between frequency of cooperation and inclination of innovation between the companies located in technocities and the universities. Descriptive method is used to present this idea.The sample of research has been chosen from among the technocities located in METU campus. The questionnare form results applied to companies have analyzed by correlation analysis system.According to correlation analysis results; it?s determined that there is a positive oriented relation of companies between the cooperation they make with universities during innovation and their inclination for innovation.Additionally, the main subjects that companies cooperate with universities are suppliying experts and preparing projects. The common problems companies meet are inefficient facilities supplied by universities and the number of bureaucratic difficulties.