Miyazaki sinemasında japon toplumunun yansıması
The reflection of japanese society in Miyazaki's cinema
- Tez No: 274011
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BİRYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Anime, geleneksel Japon kültürüne uzanan kökleri ve kendine özgü anlatı yapısıyla, güncel Japon toplumunu yansıtan bir sanattır. Japon toplumu ve Japon sineması içindeki önemi yanında anime, temas ettiği konular, insanoğlunun düşleri ve kabuslarını ele alması bakımından küresel çapta bir etkiye sahiptir. Anime, bağlantılı olduğu manga(Japon çizgi romanları) ve bilgisayar oyunları gibi türlerle birlikte, hem Japonya'da, hem de son 20 yılda tüm dünyada dev bir endüstri haline gelmiştir. Çalışmada, anime türünün sanatsal ve toplumsal köklerinin ortaya konulması amaçlanmış, Miyazaki Hayao filmleri bağlamında anime, tarih-toplum-sinema ilişkisi içinde ele alınmıştır. Ünlü anime yönetmeni Miyazaki Hayao, türün en zengin ve yaratıcı örneklerini sunmaktadır. Zengin fantezi dünyaları, güçlü dişi kahramanları ile Miyazaki animeleri, içerdiği tarihsel ve kültürel referansların yanında, varolan gerçekliği sorunsallaştırarak yeni bir söylem kurmaktadır. Çalışma, Miyazaki sinemasını Japon toplumunu şekillendiren ekonomik, sosyal ve politik olgular bağlamında ele almıştır. Bu çerçevede yönetmenin Rüzgarlı Vadi, Komşum Totoro, Prenses Mononoke, Küçük Cadı Kiki, Ruhların Kaçışı ve Yürüyen Şato filmlerinin içerik analizi yapılarak, Japon toplumuna dair sunumlar karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Anime, with its specific narrative structure and roots going back to traditional Japanese culture, is an art that reflects contemporary Japanese society. Beside its importance in Japanese cinema and society, anime has a global influence in terms of dealing with humankind?s dreams and nightmares; and the issues it contacted. Anime, together with types like manga (Japanese comic books) and computer games in which it has connection, has become a giant industry in Japan and also all over the world in the last 20 years. In this study, it is aimed to expose the artistic and social roots of anime, and it is examined with history-society-cinema relation in the context of Miyazaki Hayao movies. Miyazaki Hayao, famous anime director, presents the richest and the most creative examples of this type. In addition to the historical and cultural references they inlude, Miyazaki animes with rich fantasy worlds and strong heroines, generate a new discourse by problematizing the existent reality. This research has examined Miyazaki cinema in the context of economical, social and political facts that have formed Japenese society. In this frame, presentations of Japanese society are studied comparatively with the content analyses of Miyazaki?s movies of Nausicaa of the Valley of the Wind, My Neighbour Totoro, Princess Mononoke, Kiki?s Delivery Service, Spirited Away and Howl?s Moving Castle.