Online performance appraisal system (Research in a holding company)
Online performans değerlendirme sistemi (Bir holding firması araştırması)
  1. Tez No: 274027
  2. Yazar: ÜMİT DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YOZGAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma üç kısımdan oluşmaktadır. Birinci Kısımda, Performans değerlendirme açılandı. Genel tanımlar kullanım alanları anlatıldı. Performans değerlendirme methodları ve karşılaşılan problemler açıklandı.İkinci bölümde online performans değerlendirme süreci açılandı. İnsan kaynakları bilgi sistemi ile ilgili temel bilgiler verildi. Online performans değerlendirme yazılımları incelendi ve karşılaştırması yapıldı.Son bölüm XYZ Holding'inde yapılan online performans değerlendirme araştırmasını içermektedir. Bu araştırma da online performans değerlendirme kalite algısı ile online performance değerlendirme olan inanç ve performance değerlendirme yazılımın kalite algısı arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of three parts. In the first part, performance appraisal will be explained. It will begin with general definitions and uses of the performance appraisal. Detailed information will be given about the definition of performance methods, the methods of performance appraisal management and problems of performance appraisal.The second part will consist of the explanation of online performance appraisal process. It will begin with general information about human resources information system and basic technical concepts of online performance appraisal. Detailed information and comparisons will be given about online performance appraisal softwares.Finally, the last part of the study will be a research of online performance appraisal on XYZ Holding Company. The research will be about the relation between the perception of quality of online performance appraisal, belief of online performance appraisal and perception of quality of online performance appraisal software. For the research application, a questionnaire will be used and then results of analysis will be explained.