Türk İş Hukukunda çalışma süreleri
Working times in Turkish Labour Law
  1. Tez No: 274035
  2. Yazar: FATİH TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDAT ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
İşçinin işverenin emri altında geçirdiği zaman dilimini ifade çalışma süresi, İş Hukukunun en önemli ve en temel konularından birini teşkil etmektedir. Tarihi süreçte İş Hukuku alanında işçiler açısından yapılan ilk mücadelelerin esasını çalışma sürelerine ilişkin hak talepleri oluşturmuştur. Bu açıdan bakıldığında çalışma sürelerine ilişkin ilk talepler aynı zamanda modern İş Hukukunun doğuşuna da denk düşmektedir.?Türk İş Hukukunda Çalışma Süreleri? isimli bu tez çalışması, temel olarak 4857 sayılı İş Kanunu, 854 sayılı Deniz İş Kanunu ve 5953 sayılı Basın İş Kanunu çerçevesinde, bu kanunlarda yer alan çalışma sürelerine ilişkin yasa hükümleri incelenerek oluşturulmuştur. 4857 Sayılı yasa çerçevesinde yapılan incelemede; çalışma süresi kavramı, esneklik kavramı ve çalışma sürelerine ilişkin kısa tarihi süreç, haftalık ve günlük genel çalışma süreleri, denkleştirme esaslı çalışma, yasada ve yasaya bağlı tüzük ve yönetmeliklerde gösterilen özel çalışma süreleri, yasanın 4. maddesindeki istisna çalışma grupları yönünden çalışma süreleri, mevzuatta düzenlenmeyen ancak uygulamada karşılaşılan kayan iş süreleri, iş paylaşımı, düzenlenmemiş iş süreleri ve güvene dayalı çalışma şeklindeki bazı esnek çalışma süreleri konu edilmiştir. 854 Sayılı Deniz İş Kanunu ve 5953 sayılı Basın İş Kanunu çerçevesinde yapılan incelemede ise, öncelikle yasaların kendilerine özgü yapıları, kanunların uygulama alanı, kanunlarda çalışma sürelerini ilgilendiren temel kavramlar ve çalışma sürelerine ilişkin yasa hükümleri irdelenmiştir.Her üç kanundaki yasa hükümleri incelenirken, yasa hükümlerinin uygulamasını gösteren tüzük ve yönetmelikler de inceleme konusu yapılmış; inceleme esnasında yasa, tüzük ve yönetmelikler üzerindeki hukuki tartışmalar, uygulamada karşılaşılan sorunlar, doktrin görüşleri ve Yargıtay içtihatları birlikte ele alınmıştır. Gerek sorunların tartışıldığı yerlerde, gerekse tezin sonuç kısmında, konuya ilişkin savunulan görüşlere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stating the working duration in which the employer spends under the order of the employer form sone of the most important and basic points of the Labour Law. Within the historical period, the right demands for the working durations has been the core of the first struggles by the employers in the field of the Labour Law. When looking by this point of view, the first right demands for the working period gave also birth to the modern Labour Law.This thesis work named ?The Working Durations in the Turkish Labour Law? is formed basicly within the frame of Labour Law numbered 4857, Sea Labour Law numbered 854 and Pres Labour Law numbered 5953, by checking the articles related with the working Durations on these laws. On checking done within the frame of the law numbered 4857; the working duration term, flexibility term, the short historical period relating the working period, weekly and daily general working durations, working based on balancing, the special working durations showed on the law and law-related regulation and guidelines, the working durations by the exceptional working groups? point of view on the 4th article of the law, floating working durations, labour sharing, not-organized working durations and some flexible working durations based on the thrust which are not dealt with on the legislation but faced during the implementation. Whereas on checking the Sea Labour Law numbered 854 and Pres Labour Law numbered 5953, firstly the specific features of the laws, the implementation fields of the laws, the basic terms about the working times on the laws and law judgements relating the working times were explicated.When checking the articles about all the three laws, the regulations and the guidelines showing how to apply the articles has been made the checking point; during checking, the legal discussions on the articles, regulations and guidelines, the problems faced during the implemantation, doctrinal views and the interpretations of the court of appeal are dealt with together. Both on the places where the issues are discussed and on the final chapter of the thesis, the opinion supported about the issue are quoted too.