Türk İş Hukukunda çalışma süreleri
Work time in Turkish Labour Law
- Tez No: 218993
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ MOLLAMAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 496
Özet
Bu çalışmanın konusu, işin düzenlenmesi anlamında en önemli çalışma koşullarından birisi olan çalışma süresidir. Bu çalışmada esas olarak 4857 sayılı Kanunun çalışma süreleri ile ilgili hükümleri incelenmiştir. Bunun yanında mevzuatımızdaki diğer iş kanunları olan Deniz İş ve Basın İş Kanunlarında yer alan çalışma süreleri düzenlemeleri de inceleme konusu yapılmıştır. 4857 sayılı Kanun çalışma süresini tanımlamak ve sınırlamak yanında kendinden önceki iş Kanunlarından farklı olarak, çalışma süresinde esnekleşme sağlayan düzenlemelere de yer vermiştir. Bu anlamda tez çalışması hem normal çalışma sürelerini hem taraflara çalışma sürelerini esnekleştirmeye imkan tanıyan sistemleri içermektedir. Çalışmada yalnız ulusal hukukun verileri değil aynı zamanda uluslararası ve bölgesel hukuklar kapsamında öngörülen çalışma süreleri ile ilgili düzenlemeler de incelenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda Uluslararası Çalışma Örgütü sözleşmeleri İle Avrupa Birliğinin çalışma süreleri ilgili yönergeleri incelenerek, bu hukuk metinlerinde öngörülen kurallar, Türk çalışma süreleri hukukuna ışık tutması için karşılaştırmalı olarak değerlendirme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Work time, which is one of the most important conditions regarding working arrangements, constitutes the subject of this dissertation. The provisions of Statute no: 4587 are analyzed primarily in this study. Furthermore, work time provisions of Maritime Labour Act and Press Labour Act, namely the other labour acts in Turkish labour law, are also analyzed. Statute no: 4857, unlike preceding labour acts, includes provisions allowing flexing of work time alongside defining and limiting work time. In this context, this dissertation covers both regular work time and systems that allow parties to determine flexible work time. In the study, not only the data of domestic law, but also the regulations of international and regional bodies of law regarding work time are examined. In this scope, International Labour Organization accords and directives of European Union regarding work time are analyzed and rules laid out by these legal documents are examined comparatively to shed light on Turkish work time law.