Fiten ve Melahim edebiyatı
Al-Fitan and al-Malahim literature
  1. Tez No: 274114
  2. Yazar: REFİYE ÖZNİL SARP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Fiten ve Melahim Edebiyatı, Hz. Peygamber'in yakın ve uzak gelecekle ilgili verdiği haberlerin, meydana gelecek fetihler ve savaşlarla ilgili rivâyetlerin yer aldığı eserleri ifade etmektedir.Bu çalışma, konu ile alakalı hicri ilk üç asırda kaleme alınlmış eserlerin ilgili bölümleri ile müstakil çalışmaları konu almaktadır. Bu eserlerin konu başlıklarını ve muhtevasını sıralayıp değerlendirmesini yapmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
al-Fitan and al-Malahim literature expresses the books include news which Prophet (pbuh) declares about near and far future and narratives related to the conquests and wars that will happen.This study analyzes the related parts of the books that written in the first three century of hicra and separate books. It aims to count the subject titles and content of these books and to evaluate them.