Algılanan kalitenin marka genişlemesine etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effects of perceived quality on the brand extension
  1. Tez No: 274115
  2. Yazar: KONUL SATTAROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YOZGAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Son yıllardaki pazar koşullarında müşterilerin ürün ve hizmet kalitesindeki beklentileri gittikçe artmakta, en sıradan ürünler de bile yüksek kalite standartları ve farklı fonksiyonel özellikler aranmaktadır. İşletmelerin kendi ürünlerinin, diğer firmaların ürünlerinden ayırt edilmesini sağlayan en önemli araçlardan biri olan markanın hem kendi başına yarattığı etki, hem de marka genişlemesiyle tüketici nezdinde yarattığı etkiler araştırılmıştır. Markanın algılanan kalite düzeyi, isletmenin marka genişleme uygulamalarına olanak sağlamaktadır. İşletmeler, algılanan kalite düzeyi yüksek marka isimlerini yeni geliştirdikleri ürünler için kullanarak yeni ürünün başarılı olma ihtimalini artırabilmektedirler. Bu çalışmada, marka bağlılığın, algılanan kalitenin, marka çağrışımlarının ve marka farkındalığının, marka genişlemesi üzerindeki etkisi araştırılarak, algılanan kalitenin marka genişlemesine olan etkisi esas alınmıştır.Araştırmanın uygulama kısmında yüz yüze anket yöntemi yardımıyla tüketicilere marka değeri bileşenlerini ölçmeye yarayan sorular sorularak, bu bileşenlerin marka genişlemesine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda marka değerini oluşturan bu dört bileşenin marka genişleme davranışına pozitif yönde etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, customer expectation increased regarding subject of product and service quality. They inquire high quality standards and different functional characteristics even of any ordinary product. The most important factor to signalize companies from others is the brand and the brand effect explored on one?s own and on customer perception with brand expansion. Brand perceived quality enables execution of brand extension and thus companies use higher perceived quality brand title to the new product and this could increased the probability of its success.In this study, we explore brand loyalty, perceived quality, brand associative and brand awareness effect on brand extension and especially the effect of perceived quality on brand extension. We use face to face survey method on implementation and we asked questions to compare the brand equity on the brand extension. As a result of this study it is possible to say that, these four components form the brand equity have positive effect on the brand extension.