Gazali'de ilahi ilim ilahi irade ilişkisi
The relationship between divine knowledge and divine will in Ghazali
  1. Tez No: 274143
  2. Yazar: RABİYE ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Gazali, İslam filozoflarını üç konuda küfürle itham etmektedir. Bunlar âlemin kıdemi, Allah'ın cüziyyata ilişkin bilgisi, ve cismani haşrdır.Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, Gazali'nin ilahi ilim konusundaki görüşleri ele alınmıştır. Bu konu ele alınırken özellikle Allah'ın ilminin konusu, Levh-i Mahfuz kavramı ve Allah'ın cüz'iyyata ilişkin bilgisinin neliği üzerinde durulmuştur. Gazali'ye göre İslam filozofları Allah'ın cüziyyata ilişkin bilgisini açıklayamazlar.İkinci bölümde, Gazali'nin ilahi irade konusundaki görüşleri ele alınmıştır. O tek fail olarak Allah'ı kabul etmekte ve nedenselliği reddetmektedir. Nedenselliği reddederken Allah'ın kudretine vurgu yapmaktadır. Ayrıca Gazali'nin mucizeye ilişkin görüşlerine de değinilmiştir. Allah-âlem ilişkisini açıklarken Gazali'nin üzerinde durduğu illet, sebep, fail, âdet kavramları incelenmiştir.Üçüncü bölümde, Gazali'nin yaratma sıfatına ilişkin görüşleri ortaya konulmuştur. O âlemin ezeliliği görüşünü kabul etmez. Gazali âlemin yoktan yaratıldığı görüşünü benimsemektedir. Ayrıca o, sudur teorisini de reddetmektedir. Bunlara ilaveten Gazali, İslam filozoflarının Tanrı'nın yaratmasını açıklayamayacaklarını da iddia ermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the main concern is the ideas of Ghazali (1058-1111) about relationship between divine knowledge ande divine will (iradah) . During this study, Farabi (871-950), IbnSina?s (981-1037) and İbn Rushd (1126-1195) approaches have also been considered.Ghazali; charged Muslim philosophers with unbelief (kufr) on three counts: the eternity of the world, , God?s knowledge of particulars and bodily resurrection .This study consists of three parts:At the first part, Ghazali?s ideas about divine knowledge is dealt with. Additionaly issue of God?s knowledge, Indelible Tablet (al-luah al-Mahfuz) and issue of God?s knowledge of particulars. According to him the philosophers could not prove that God knows the particulars.At the second part, Ghazali?s ideas about divine will) is dealt with. He accepts the only true agent is Allah. Thus he rejects causal necessity and lined God?s almighty. Further Ghazâlî?s thinks about miracle is dealt with. Ghazali have pointed out conceptions of agent, cause, âdet when he explains relationship between God and world.At the third part, Ghazali?s ideas about creation is dealt with. Ghazali have accepted the world?s creation out of nothing (ex nihilo). He rejects idea an eternal world. Besides he have rejected the theory of emanation. According to him the philosophers could not prove that His creation.