Din eğitimi açısından çocuğun yetiştirilmesinde anne babanın hak ve sorumlulukları
Rıghts and responsıbılıtıes of mother and father developıng the chıld ın terms of relıgıous educatıon
  1. Tez No: 274163
  2. Yazar: TUBA KARIŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FARUK BAYARAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırmada anne-babaların çocuğa ilişkin hak ve sorumlulukları ile ilgili görüş ve düşüncelerinin bilimsel analizleri yapılarak, aynı konudaki bilgi ve bilinç durumları din eğitimi açısından incelenmeye çalışılmıştır. Araştırma girişle birlikte beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmanın konusu, problemleri, amacı, önemi, yöntemi, varsayımları ve sınırlılıklarından bahsedilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde tezin temelini oluşturan kavramsal ve kuramsal çerçeve üzerinde durularak, hak, sorumluluk, din eğitimi ve çocuk arasındaki ilişkiler tartışılmıştır. Üçüncü bölüm, çalışmada kullanılan mülakat yönteminin teknik detaylarını inceleyen metodolojiden oluşmaktadır. Dördüncü bölümde bu analizlerden elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise araştırmadan çıkan sonuçlar ışığında konunun değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, making scientific analysis of the thoughts and opinions of mother and father about their rights and responsibilities on children and considering their knowledge and consciousness on the same subject has been examined. The research consists of five chapters including the Introduction. At the introduction part, the problems, purpose, significance, method, assumptions and limits of research were mentioned. It was emphasized the conceptual and theoretical framework of the thesis and it was discussed relation between rights, responsibilities, religion education and child at the second chapter. The third chapter consists of methodology that analyses technical details of interview. At the fourth section findings of these analysis were evaluated. At the fifth also last chapter results of investigating were discussed.