Üniversite öğrencilerinin siyasetçi algılarının kümeleme ve benzerlik analizi ile gruplanması
Perception of politicians : Cluster and correspondence analysis study on university students
- Tez No: 274162
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHAMET BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İstatistik, Political Science, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
- Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türk Kamuoyunda siyasetçi algısı ve siyasetçilere olan güven konusu çeşitli zamanlarda araştırma konusu olmakta ve bazen toplumun bazı kesimleri üzerinde, bazen de tamamı üzerinde çeşitli analiz yöntemleri ile gözlemlenmeye ve ölçülmeye çalışılmaktadır.Bu tez şu an itibarı ile Türkiye'deki siyasetçilerin kimlik, tutum ve davranışlarına ilişkin üniversite öğrencilerinin görüş ve düşüncelerini incelemeyi amaçlamaktadır.Çalışma esnasında öğrencilerin siyaetçiler hakkındaki görüş ve düşüncelerini incelemek için kümeleme ve benzerlik analizi kullanılması tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The perception and trust of politicians' in Turkey became research study time to time and observations and researches are carried out on spesific group of samples or on whole society.The purpose of this study try to analyse university students' view about Turkish politicians' profile, attitude and behaviour.Cluster and Correspondence analysis are preferred to be used to examine the students' view about politicians.