Adana il merkezindeki hastanelerin acil servislerine başvuran kaza olgularının epidemiyolojik incelenmesi
Epidemiological investigation of accident cases seen in the emergency department of four major hospitals located within the city limits of Adana
- Tez No: 27417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. REFİK BURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET ' -IV- Adana il merkezinde bulunan 4 hastanede 1.1.1991-1.12.1991 tarihleri arasında kaza olgularının epidemiyolojik özelliklerini saptamak amacıyla yapı lan araştırma sonunda 1115 kaza olguları ile ilgili bilgiler anket formu ile tespit edildi. Kaza olgularının epidemiyolojisi incelendi. Kaza geçiren erkeklerin kadınlara göre daha fazla olduğu. Çocuklarda 10-14, yetişkinlerde 25-44 yaş grubunun daha fazla kazaya maruz kaldığı görüldü. Evlilerin bekarlara göre, Orta öğretimi bitiren kişilerin, bir okul bitirmeyen kişilere göre daha fazla kazaya uğradığı görüldü. Kaza geçirenlerin çoğunun sosyal güveni iğinin olmadığı, sigara alkol ve ilaç kullanma oranının, emniyet kemeri kullanma alışkanlığının çok düşük olduğu görüldü. Çocukluk yaş grubunda en sık görülen kasa nedeni sırasıyla;düşmeler, motorlu taşı t kazası ve zehirlenmelerdir. Yetişkin yaş grubunda: motorlu taşıt kazaları, iş aletinin neden olduğu kazalar ve düşmelerdi. Genel olarak trafik kazaları büyük yaşta, ev kazalarının ise daha küçük yaşlarda meydana gelmiştir. Kaza nedenleri ile mevsimler arası ilişki arandı ve motorlu taşıt kazası, Sonbaharda, düşme ve iş aletinin neden olduğu kazalar; İlkbaharda, zehirlenmeler yaz mevsiminde meydana geldiği görüldü. Kaza sonucu hastanelere başvuran kazazedelerin %3,5 ' ine gerekli acil yardım yapılıp, bir süre gözlem altında tutulduktan sonra geri gönder i imiş, %24.6'sı kazazedenin durumu ile ilgili servislere, %2'si de diğer hastanelere sevk edilmiştir.. Araştırma süresince tüm kazaların %80,l' salah, %17,3'ü şifa, %1.1'i ölüm, %0.8'i sakatlanma ile sonuçlanmıştır. Kaza sonucu yüzeysel travma (yara-bere- sıyrık), açık yara, yanık, kırık en sık görülen yaralanma şeklindeydi.
Özet (Çeviri)
t SIJMT4ARY ' -V- EPIDEMIOUOGICAI. INVESTIGATION OF ACCIDENT CASES SEW IN THE EtBSRGENCY DEPAMMNT OF FOUR MAJOR HOSPITAI.S LOCATED WITHIN THE CITY LIMITS OF ADANA Information on the 1115 accident cases seen in the four major hospitals in Adana were collected by questionnaire in order that epidemiological features of accident could be investigated. Epidemiology of accidents were investigated. Male involved in accident more frequently than female, in children; 10-14 year age group involved in accident more frequently than younger children, in adults; 25-44 year age group involved in accident more frequent ly than other adult grouj>s. ft is also ohscrvvil that among accident cases, frequency of marriage was higher than singles, frequency of middle school graduate was higher than that of cases with no diploma gained. Majority of accident cases lacked any type of social security. Preva lance of smoking and alcohol and seat belt use were very low. Causes of accident seen in children in order of importance »ere as fol lows; Falling, traffic accident, and poisoning. In adults; traffic accident, occupational accidents, and falling. In general, traffic accident were more frequently seen in adults, whereas home accident in children. Existence of associat ion between causes of accident and season nas e\, twined. Traffic accident:, in autumn, occupational accidents in spring, and poisoning in summer nere observed in higher frequencies. The first aid to ^3.5% of cases was given and for a short period of time they were held under observation before disharged from emergency departments. The 24.6% of total cases was referred to the other services within the same hospital and only 2% of cases had been transferred to the other hospital within the same area. During the study period, S0% of accidents cases resulted in recovery, n.3% were cured and 1.1% were dead and O.St were permanent ly injured.