Algılanan lider güç kaynaklarının iş performansına, iş stresine ve işten ayrılma niyetine etkisi
The effect of perceived leader power supplies on job performance, job stress, and intention to quit job
- Tez No: 572636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA BÜYÜKBEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel hastane yöneticilerinin sahip oldukları güç kaynaklarının çalışan bakış açısıyla, iş performansı, iş stresi ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Bu nedenle araştırmanın evrenini Adana il merkezinde bulunan özel hastanelerin çeşitli kademelerinde görev yapan 408 kişi oluşturmuştur. Veri toplamada katılımcıların kişisel bilgilerini, algıladıkları güç kaynaklarını, iş performanslarını, iş streslerini ve işten ayrılma niyetlerini belirlemeye yönelik soruların yer aldığı anket formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS ve LİSREL programlarıyla analiz edilmiştir. Bu analizler neticesinde lider güç kaynaklarından meşru (yasal) gücün, iş performansını negatif yönde anlamlı; bilgi gücünün iş performansını pozitif yönde anlamlı; yasal gücün ve uzmanlık gücünün iş stresini pozitif yönde ve anlamlı etkilediği bulunmuştur. Lider güç kaynaklarından karizmatik gücün iş stresini negatif yönde ve anlamlı, ödül gücü ve bilgi gücünün ise işten ayrılma niyetini negatif yönde ve anlamlı etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of power resources of private hospital managers on work performance, job stress and intention to quit from an employee perspective. Therefore, the target population of the study consisted of 408 people working in various divisions of private hospitals in Adana province. In the data collection, a questionnaire was used to determine the participants' personal information, perceived power sources, job performances, job stress and intention to quit. The data obtained were analyzed by SPSS and LISREL programs. As a result of these analyzes, legitimate (legal) power, one of the leading power sources, has negatively significent effect in business performance; knowledge power positively significant in business performance; it was found that legal power and expertise power had a positive and significant effect on work stress. It was found that charismatic power, one of the leading power sources, negatively and significantly affected work stress, and reward power and knowledge power negatively and significantly affected the intention to quit.