Preeklampsi tanısı alan gebelerin sosyal destek ve anksiyete düzeylerinin prenatal bağlanmaya etkisi
Effect of social support and anxiety on prenatal attachment in pregnant diagnosed preeklampsia
  1. Tez No: 484940
  2. Yazar: PINAR KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVŞEN NAZİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, preeklampsi tanısı alan gebelerin sosyal destek ve anksiyete düzeylerinin prenatal bağlanmaya etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Vaka kontrol gruplu, tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışma, Eylül 2015-Ağustos 2016 tarihleri arasında, Adana il merkezinde bulunan iki hastanenin kadın doğum servisleri ve polikliniklerinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, belirtilen hastanelerin adı geçen servislerinde yatan, preeklampsi tanısı alan ve polikliniklerine rutin antenatal takip için başvuran gebeler, örneklemini ise, araştırma katılım kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 313 gebe (101 vaka, 212 kontrol) oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında gebelerin tanıtıcı özelliklerini içeren“Kişisel Bilgi Formu”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)”,“Durumluk-Sürekli Anksiyete Ölçeği (DSAÖ)”ve“Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE)”kullanılmıştır. Preeklampsi tanısı alan vaka grubundaki gebelerin ÇBASDÖ toplam puan ortalamasının 69,14±11,20, kontrol grubundaki gebelerin 71,93±10.10 olduğu ve aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p0.05). Vaka grubundaki gebelerin PBE puan ortalamasının 62,31±10,19, kontrol grubundaki gebelerin ise 62,13±11,28 olduğu ve aradaki farkın istatistiksel olarak anlamsız olduğu belirlenmiştir (p>0.05). Araştırmada vaka ve kontrol grubunda ÇBASDÖ ve alt boyutları ile PBE arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur (p0.05). Araştırmada preeklampsi tanısı alan vaka grubunun sosyal destek düzeyinin kontrol grubuna göre daha düşük olduğu, durumluk anksiyetelerinin daha yüksek olduğu ve prenatal bağlanma düzeyinin benzer olduğu saptanmıştır. Doğum öncesi bakımda rol alan ebe ve hemşirelerin, preeklampsi tanısı alan gebelerin sosyal destek, anksiyete ve prenatal bağlanma düzeylerini değerlendirmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the effect of anxiety and social support on prenatal attachment in pregnant diagnosed preeklampsia. This study was performed as a descriptive, with a case-control group in the obstetrics outpatient and outpatient clinics of two hospitals in Adana city center between September 2015-August 2016. The population of the study included hospitalized pregnant women diagnosed preeklampsia in obstetrics clinics and pregnant women who were visiting for routine check-up and/or examination in the outpatient obstetric clinics. The sample included a total of 312 (101 cases, 212 controls) pregnant women who met the fitted criteria of the study and accepted to participate in the study. Collection of the data pregnant women were performed using“Personal Information Form”,“Multidimensional Perceived Social Support Scale (MPSSS)”,“State-Trait Anxiety Inventory (STAI)”and“Prenatal Attachment Inventory (PAI)”. The mean of total score MPSSS was determine in case group of pregnant women who diagnosed preeklampsia was 69,14±11,20, in control group was 71,93±10,10 and which indicates a statistically significant difference between groups (p0.05). The mean of total score PAI was determined in case group of pregnant women was 62,31±10,19, in control group was 62,13±11,28 and a statistically insignificant difference were detected between groups (p>0.05). A statistically significant positive correlation was detected between MPSSS and subscales and PAI in case and control groups (p0.05). It was found social support level in case of pregnant women who diagnosed preeklampsia lower than control group, the state anxiety was higher and the prenatal bonding level was similar in this study. It is recommended that midwives and nurses should assess social support, anxiety and prenatal attachment levels of pregnant women diagnosed preeklampsia