Adana il merkezindeki gebelerde aile içi şiddet sıklığının, anne ve yenidoğan üzerindeki sağlık etkilerinin araştırılması
Intimate partner violence during pregnancy and adverse maternal and neonatal outcomes in Adana province center
- Tez No: 504574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN NAZLICAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Obstetrics and Gynecology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Aile içi şiddet önemli bir halk sağlığı problemidir. Bu çalışmanın amacı, Adana il merkezindeki gebelerde aile içi şiddet sıklığını saptamak, şiddetin anne ve yenidoğanın sağlığı üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kesitsel tipte bir araştırmadır. Adana il merkezindeki hastaneler devlet-özel-araştırma hastanesi olmak üzere 3 tabakaya ayrılarak basit rasgele yöntemle her tabakadan bir hastane seçilmiştir. Seçilen hastanelerde gerçekleşen doğum sayılarına göre orantılı örnekleme yapılarak toplamda doğum sonrasında 640 kişi ile 2016 Ekim-Aralık tarihleri arasında yüz yüze görüşme yapılarak anket uygulandı. Anket sosyodemografik bilgiler, şiddet maruziyeti soruları ve Edinburg postpartum depresyon ölçeğini içermekteydi. İstatistiksel analiz olarak frekans tabloları, ki-kare testi ve çoklu lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 26,96±5,70 idi. Kadınların % 12,0'ı okuma-yazma bilmiyordu. Katılımcıların % 60,1'inin aylık hane geliri ≤1300 tl idi. Kadınların % 24,1'inin gebelik öncesinde, % 17,5'inin gebelikte eş şiddetine maruz kaldığı saptanmıştır. Gebelikte kadınların % 16,7'sinin duygusal, % 2,8'inin fiziksel, % 3,3'ünün cinsel eş şiddetine maruz kaldığı bulunmuştur. Gebelikte şiddet görenlerin 2,38 kat daha fazla plansız gebe kalma riski, 2,39 kat daha fazla yetersiz prenatal izlem alma riski olduğu bulunmuştur. Gebelikte eş şiddeti gören katılımcıların şiddet görmeyenlere göre gebelikte sigara kullanımı 1,80 kat, gebelikte depresyon yaşama riski 4,60 kat daha fazla bulunmuştur. Gebelikte eş şiddeti görmüş katılımcıların düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olma riski 2,66 kat daha fazla bulunmuştur. Sonuç: Araştırmamız sonucunda gebelikte eş şiddeti görme hem anne sağlığı hem de yenidoğan sağlığını olumsuz etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Domestic violence is an important public health problem. The aim of this study is to investigate the frequency of domestic violence during pregnancy in Adana province center and the effects of violence on the health of mother and newborn. Material and Method: This is a cross-sectional study. The hospitals in Adana province center were divided into 3 groups as state-private-research hospital and a hospital was selected from each layer by simple random method. A proportional sampling was performed according to the number of births in the selected hospitals and a total of 640 people were interviewed face-to-face between October-December 2016. The questionnaire included sociodemographic information, violence exposure questions, and Edinburgh postpartum depression scale. Frequency tables, chi-square test and multiple logistic regression analysis were used as statistical analysis. Results: The average age of participants was 26,96 ± 5,70. 12,0% of the women were illiterate. 60,1% of the participants had monthly household income ≤1300 tl. Prevalence of intimate partner violence was found as 24,1% before pregnancy and 17,5% during pregnancy. The rate of emotional, physical and sexual intimate partner violence exposure during pregnancy was found as 16,7%, 2,8% and 3,3% respectively. It was found that women who had an unplanned pregnancy was 2,38 times, women who had insufficient prenatal follow-up was 2,39 times more likely to expose to intimate partner violence during pregnancy. Participants who experienced intimate partner violence during pregnancy were 1,80 times more likely to smoke during pregnancy, 4,60 times more likely to have depression in pregnancy and 2,66 times more likely to have low birth weight infant. Conclusion: As a result of our study, it has been determined that intimate partner violence affects both maternal and neonatal health negatively.