Uyanış çağı Bulgar edebiyatında Sofroniy Vraçanski ve Osmanlıda Bir Papaz adlı eseri
Sofroniy Vraçanski in Bulgarian literature of renaissance age and his book 'A priest in Ottoman Empire'
- Tez No: 274170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT PARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bulgar Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
?Uyanış Çağı Bulgar Edebiyatında Sofroniy Vraçanski ve Osmanlı'daBir Papaz? Eseri, konulu çalışmamın amacı, konuyla ilgili yapılan incelemeninneticelerini bilime sunmaktır.Bulgar Uyanışı, dikkat merkezine ?insan?dan daha fazla ?halk, vatan vebağımsızlık? kavramlarını yerleştirir. Bu dönem, Bulgarlar için ulusal uyanışve Osmanlı idaresinden kurtulup bağımsız bir devlet kurma özelliği taşır.Bulgar uyanış çağının en önemli isimlerinden birisi SofroniyVraçanski'dir. O, Bulgar halk aydınlanmacısıdır. Dini görevli olmasınarağmen Bulgar halkı için edebiyat yaratmak ister.Sofroniy Vraçanski'nin tek ve tam anlamıyla orijinal eseri ?OsmanlıdaBir Papaz? (Günahkâr Sofroniy'in Çileli Hayat Hikayesi) başlıklıotobiyografisidir. Türklerle ilgili bölümler dışında başından geçen olaylarıgerçekçi bir şekilde ifade etmiştir.Bulgar araştırmacıları bu eserin edebi yönüyle ilgili gerçekçi biryaklaşım sergilemezler. Eser estetik gayeden uzak ve sanatsal değerdenyoksundur. Edebi yönü her ne kadar zayıf olsa da, Sofroniy Vraçanski,Bulgar halkı arasında ve Bulgar edebiyatında ulusal bilinci ve edebiyaratıcılığı çok üst seviyede olan bir isim olarak kalacaktır.
Özet (Çeviri)
aim of my work named Sofroniy Vraçanski in BulgarianLiterarature of Renaissance Ages and his book `A Priest in Ottoman Empire?is to present the results of the study to science.The Bulgarian Renaissance puts the concepts such as homeland,independence, the community more than individuals into the center ofattention. For Bulgarian, this age has the function of indipentent state buildingby getting away Ottoman control and national independence.One of most important name of The Bulgarian Renaissance is SofroniyVracanski. He is a national enlightened author. Although he was a religiousofficial, he wanted to prepare a literature for Bulgarian.The only and truly original work of Sofroniy Vraçanski is anautobiography titled