Küreselleşme sürecinde Türkiye'de yaşayan romanların sosyo-ekonomik durumları ve beklentileri: İzmir ili örneğinde bir alan araştırması
Socio-economic conditions and expectations of roma living in Turkey during the globalisation process: A case study in İzmir
  1. Tez No: 274169
  2. Yazar: UMUR AŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. GÜRHAN FİŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmanın amacı, küreselleşme sürecinde Çingene/Roman toplumunun sosyo-ekonomik durumunda ortaya çıkan değişimleri ve Çingene/Roman toplumunun beklentilerini irdelemektir. Bu inceleme, Çingene/Roman toplumunun geçinme stratejilerinde (gelir temin edici iş ve mesleki etkinliklerinde) yaşanan değişim ve dönüşümler çerçevesinde yapılmıştır. Küreselleşme sürecinin Çingene/Roman toplumunun geçinme stratejilerinde bir değişime ve dönüşüme neden olduğu gözlemlenmektedir. Çingene/Roman toplumunun geleneksel iş ve mesleki etkinliklerinin Kaybolması, bu insanların yoksulluklarını ve yoksunluklarını artırmaktadır.Türkiye'de yaşayan Çingene/Roman toplumunun artan yoksulluğu ve yoksunluğu ile bunların gelecekteki sosyo-ekonomik durumları, geçinme stratejileri esas alınarak irdelenmiştir. Eğlence/müzik, ayakkabı üretim, tarım, geri dönüşüm sektörlerinden ve bohçacılık ve işportacılık bu bağlamda ele alınan iş ve mesleklerdir. İnceleme yapılırken, bu iş ve mesleklerde küreselleşme sürecinde yaşanan değişim ve dönüşümlere odaklanılmıştır.Çalışmada irdelenen bir başka alan, Çingene/Roman toplumunun eğitim durumları, eğitim olgusuna bakışları ve eğitim durumları ile istihdam biçimleri arasındaki ilişkidir.Çingene/Roman toplumunun Türkiye'de yoğun olarak yaşadığı illerden birisi de İzmir'dir. Bu il örneklem olarak seçilmiştir. Araştırma, İzmir'de Çingene/Roman toplumunun yoğun olarak yaşadığı 8 farklı mahallede yapılmıştır. Derinlemesine görüşme yöntemi ile 77 kişi ile görüşülmüştür. Çalışmada, Çingene/Roman toplumunun sosyo-ekonomik durumlarına, iş ve mesleki devingenliklerine yönelik bulgulara ulaşılmıştır. Çingene/Roman toplumunun eğitim ve iş olanaklarına ulaşmada karşılaştıkları sorunlar, yoksullukları ve yoksunlukları küreselleşme sürecinde daha da derinleşmektedir. Çingene/Roman toplumunun hem günümüzdeki nesilleri hem de gelecek nesilleri için yaşam koşulları zorlaşmaktadır.Bu amaçla 2009 yılının yaz aylarında 8 farklı Çingene/Roman mahallesinde derinlemesine görüşme yöntemi ile niteliksel bir çalışma yapılmıştır. Görüşmeler sırasında, sosyo-ekonomik durum, çalışma ve mesleki devingenlikler hakkında bilgi edinilmiştir. Çingene/Roman topluluğu eğitim, sağlık ve iş olanaklarına ulaşmada sorunlar yaşamakta ve olumsuz yaşam koşullarına sahiptirler.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis is to assess changes in Gypsy/Roman community?s socio-economic conditions and consider their expectations. This analysis is performed in the framework of changes and transformation of livelihood strategies of Gypsy/Roman community. It is observed that globalization process leads a change and a transformation in Gypsy/Roman community?s livelihood strategies. Disappearance of traditional jobs and occupational activities of Gypsy/Roman community increase poverty and deprivations of these people.Deepening poverty and deprivation of Gypsy/Roman community live in Turkey and their future socio-economic conditions have been examined predicating on their livelihood strategies. In this regard, entertainment/music, shoe making, agriculture, recycling sectors and peddling and street vending are chosen. Change and transformation experienced in these jobs and occupations during the globalization process is focused.Their personal education degree, their consideration about education phenomenon and relationship of their education levels and their employment status is also studied in the thesis.İzmir is one of the cities that Gypsy/Roman community densely lives in Turkey. This city is chosen as sample. Study is performed in eight different densely Gypsy/Roman populated neighborhood. 77 individuals are approached by in-depth interview method. Evidence about Gypsy/Roman community?s socio-economic conditions, dynamics of job and occupational of these people have been found. The difficulties that Gypsy/Roman community face while accessing to education and employment opportunities, their poverty and deprivation deepen more during the globalization process. Living conditions are hardened for both of contemporary and future generations of Gypsy/Roman community.