Kamu İhale Kurulu yetkilerinin yargı kararları karşısında irdelenmesi
Public Procurement Agency, judicial review of decisions constitutes
  1. Tez No: 274171
  2. Yazar: FATİH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN TEKİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu'nun getirdiği en büyük yeniliklerden birisi kamuihalelerinde ihaleyi yapan idarelerin işlem ve eylemlerine karşı bir denetim mekanizmasıgeliştirmek amacıyla `Kamu İhale Kurumu' adı altında idari ve mali özerkliğe sahip kamutüzel kişiliği olan yeni bir bağımsız idari otoritenin kurulmasıdır.Kamu İhale Kurumu; merkezi idareyle arasında klasik anlamda bir vesayet bağıbulunmaması, idari ve mali özerkliğe sahip olması, görevini yerine getirmesi esnasında hiçbirmakam ve kişinin emir ve talimat verememesi gibi özelliklerinin yanı sıra, kamu alımlarınailişkin düzenleme ve denetim faaliyetinde bulunması nedeniyle bağımsız idari otoritelerinözelliklerine sahiptir.Kamu İhale Kurumu'nun ihale sürecinde idarelerle ihaleye katılanlar arasında ortayaçıkan uyuşmazlıklarda aldığı kararların yargılama usulüne benzer nitelikler göstermesinekarşın verdiği kararlar idari işlem niteliğinde olduğundan, kararların yargısal denetime tabiolduğunda kuşku bulunmamaktadır.Öte yandan, Kurum kararlarının kesin olması ve başka bir idari mercin denetimine tabiolmaması nedeniyle kararların yargısal denetiminin ne şekilde olacağı hususu önemkazanmaktadır.Bu çerçevede, Kamu İhale Kurumu'nun denetim yetkisi kapsamında verdiği kararlarınhukuki niteliği belirlenerek, kararların yargısal denetimi tezin konusunu oluşturmaktadır
Özet (Çeviri)
The Law of Public Tender, no.4734 has the greatest innovation that it brought is toestablish a new independent administrative authority which has a public legal entity withadministrative and financial autonomy under the name of Public Procurement Authority.Public Procurement Authority is an independent administrative authority byconventional means with its features in regulation activities in an area that the state favoursand fulfilling the inspection function by investigating and finalizing complaints of any kindrelating to tenders as well as its features lacking of a conventional tutorship with the centraladministration, having administrative and financial autonomy, being dependent whenperforming its duty and no organ, authority and individual's not being able to give order toaffect the institution's final decisions.In spite of the decisions that Public Procurement Authority took at the process oftender when there is a discrepancy between the administration and tender participants, showssimilar features with the judgement manner, there is no doubt that the decisions depend onjudicial supervision as the decisions given are in the nature of administrative process.On the other hand it is gaining importance of the issue how would the judicialsupervision of the decisions be as the institution decisions are definite and not being liable toany other administrative authority.In this context,determining the legal nature of the decisions taken by the PublicProcurement Agency, judicial review of decisions constitutes the topic of the thesis